Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ne zaman açılacak?

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ne zaman açılacak? Son açıklama ne?

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ne zaman açılacak?

Merakla beklenen Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattı ile ilgili son açıklama Türkiye’nin Azerbaycan Büyükelçisi Alper Coşkun’dan geldi. Açıklamaya göre Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ne zaman açılacak?

Alper Coşkun, hattın 2016 yılında tamamlanacağını belirtti. Coşkun, demiryolu hattının tamamlandığını ancak bir takım teknik problemler nedeni ile projenin geciktiğini, 2016 yılında hattın tamamlanarak hizmete açılacağının müjdesini verdi.

Alper Coşkun sözlerine şöyle devam etti, “Azerbaycan, hattın Gürcistan kısmının tamamlanması için Gürcistan’a 775 milyon Dolar tutarında borç vermiş bulunuyor. Hattın 105 km. lik kısmı bu meblağ ile gerçekleştiriliyor. Hattın maksimum yük taşıma kapasitesi yıllık 17 milyon metreküplük kargo taşımacılığını öngörüyor. Bu aynı zamanda 1 milyon yolcu ve 6,5 milyon metreküp kargo taşımacılığına denk geliyor. Azerbaycan yolu ile İran’dan Rusya’ya yük taşımacılığı yıllık 10 milyon tona ulaşacak. Hattın tamamlanması ile Kuzey- Güney Demiryolu hattı Kuzey Avrupa ve Güney Doğu Asya ile birleşerek İran, Azerbaycan ve Rusya hatlarına bağlanacak.”