Balat'taki Demir Kilise restore ediliyor

Haliç kıyısında yer alan ve dünyanın tek Demir Kilise'si olan Sveti Stefan Bulgar Kilisesi restore ediliyor

Balat'taki Demir Kilise restore ediliyor

Haliç kıyısında yer alan ve dünyanın tek Demir Kilise'si olan Sveti Stefan Bulgar Kilisesi restore ediliyor. Balat'ta yer alan Demir Kilise'nin restorasyonu için yaklaşık 10 milyon lira harcanacak. Dünyada 2 tane olan Demir Kiliselerden biri zaman içinde yok olmuştu. Tek Demir Kilise olan Bulgar Kilisesi'nin restorasyonunun 12 Ocak 2017 tarihinde bitmesi planlanıyor. 

Zemin güçlendirme çalışmaları sonrasında, dış cephede kurulan tahta iskele ile restore çalışmaları başladı. Demir Kilisenin iç kısmında yapılacak olan çalışmalar 14 Mart'ta başladı. İhale şartnamesine göre Taş Yapı İnşaat ve Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından yapılacak olan çalışmalar 12 Ocak 2017 tarihinde tamamlanacak. 

Balat'taki Demir Kilise restore ediliyor

Osmanlı'daki Bulgar azınlık tarafından inşa edildi

Kilisenin dış cephe restorasyonu için 2011 yılında ihale açılmış ve 2,5 milyon liraya Art-Ün İnşaat'ta ihale edilmişti. Fener Patrikhanesi'nin yakınlarında yer alan Demir Kilise, patrikhaneden bağımsız kendi kiliselerini kurmak isteyen Osmanlı'daki Bulgar azınlık tarafından inşa edildi. 3 kubbeli ve haç şeklindeki kilise, dışındaki süslemeler dışında farklı boylarda ve ağırlıklarda olan ve Rusya'da dökülen 6 çanı ile de dikkat çekiyor. Demir Kilise, günümüzde Bulgar dininin en büyük sembollerinden biri.