Balıklar, Kurbağalıdere'ye döndü mü?

Kurbağalıdere ıslah çalışmalarının olumlu sonuçlar verdiği ve balıkların geri döndüğü yönündeki haberlere tepki gösteren sivil toplum kuruluşları ve 21 muhtar 1 Ekim'de bir basın açıklaması yapmaya hazırlanıyor.

Balıklar, Kurbağalıdere'ye döndü mü?

Halk sağlığını tehdit eden kirliliği, biyo-kimyasal aktiviteleri, tamamlanamayan ıslah çalışmaları ve Adalar açıklarına dökülen "atıklarıyla" İstanbul'un gündeminden düşmeyen Kadıköy Kurbağalıdere, bu kez de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, "Kurbağalıdere'de balıkların yaşamaya başladığı" yönündeki paket haberle tartışmalara konu oldu. 

Balıklar geri döndü haberi paket mi?
21 Eylül'den bugüne, çeşitli basın-yayın organlarında kendine yer bulan ve Kurbağalıdere ıslah çalışmalarının olumlu sonucu olarak balıkların dönüş yaptığı şeklindeki haberler, semt sakinleri ve sivil toplum örgütleri tarafından tepkiyle karşılandı.  Söz konusu haberlerde, daha önce kirliliği ve salgın hastalık tehlikesi taşıyan biyo/kimyasal aktivitesiyle simsiyah görünüm kazanan Kurbağalıdere'nin "mavi rengine" kavuştuğu ve kıyıların yavuru balıklarla dolduğu  bilgilerine yer verilmişti.

Sivil toplum örgütleri basın açıklamasına hazırlanıyor
Söz konusu haberlere tepki gösteren ve bildirimleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin propagandası olarak niteleyen Kadıköy Kent dayanışması ve 21 muhtar, 1 Ekim tarihinde bir basın açıklaması yapmaya hazırlanıyor.  Kamuoyu ile paylaşılan basın açıklama metninde, İBB'nin ıslah çalışması sonrasında Kurbağalıdere'nin temizlendiği yolundaki haberlere ve temiz bir derede karnını doyurmakta olan iki balığın görsellerine değinildi. Açıklamada, söz konusu haberlerin İBB'nin hatalı uygulamalarının üstünü örtmeye yönelik haberler eleştirilerek:

"Basın organlarının araştırma yapmaksızın bu habere yer vererek yayınlaması, İBB’nin propagandasına ortak olması, özgür basın adına üzücüdür." ifadeleri kullanıldı.

 

Balıklar, Kurbağalıdere'ye döndü mü?

 

1 Ekim'de Yoğurtçu Parkı'nda
Kadıköy Kent Dayanışması ve Kadıköy'ün 212 muhtarının Kurbağalıdere'nin son durumu hakkında kamuoyunu bilgilendireceği toplantı 1 Ekim saat 12.30'da Yoğurtçu Parkı içindeki kafede gerçekleştirilecek.