Balon sorusu yeniden gündemde

"Konutta balon var mı?" sorusu inşaat sektörünün gündeminden düşmüyor. Sektör temsilcilerinin yanıtı ise değişiklik göstermiyor: "Türkiye konut sektöründe balon söz konusu değil..."

Balon sorusu yeniden gündemde

Türkiye konut sektörünün son yıllarda giderek yükselen performansı, 2015 yılındaki rekor satışla tarihi bir düzeye ulaştı. 2016 yılına ilişkin hedeflerine yüksek faiz ve terör gibi konjontürel etkilerin baskısı altında ulaşmaya çalışan sektör, TCMB'nin faiz kararı ve yabancı alımların artan ivmesi ile birlikte olumlu bir vizyon kazandı. 

Balon şüphesi gündemden düşmüyor
Tüm bu başarılara ve Türkiye İstatistik Kurumu'nun Şubat ayı verilerindeki olumlu tablosuna rağmen, uluslararası piyasalardan ödünç alınan kavram olarak "balon şüphesi" ise, belli aralıklarla ülke gündemine gelmeyi sürdürüyor. Kuşkusuz bu itkideki temel sebep konut fiyatlarındaki kesintisiz ve ani yükselişin devam etmesi. Diğer taraftan konut stokunun önemli oranda büyümesi ve üst segmente yönelik konut arzının tüm hızıyla sürmesi de olası bir kriz beklentisinin güçlenmesinin temel nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

Konutta balon ve Türkiye olasılığı
Türkiye inşaat sektörünün önde gelen markalarının başındaki isimler ise neredeyse tabu haline gelen "balon" sorularını "reddederek" yanıtlamayı sürdürüyor. Elbette "balon" olgusunun belli kriterleri bulunuyor. Ancak akademik düzeyde saptanan bu kriterlerin reel sektör perspektifinden yansıması farklı düzeylerde gerçekleşebiliyor. 

Ali Ağaoğlu: "Balon yok..."
Baret Dergisi'nden Çiğdem Men'e açıklamada bulunan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, Ali Ağaoğlu, yapı stğunun büyük bir kısmının güvenli ve kaliteli olmadığını, bunun ise yüzde 50'sinin yıkılması gerektiğini hatırlatarak: "Balon diye bir şey yok. Talep var. Eskisine göre daha fazla üretmemiz lazım. Talepte herhangi bir daralma yoktur..." dedi.

Balon sorusu yeniden gündemde

İnanç Kabadayı: "Balon şansı yok..."
Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı da, Ali Ağaoğlu gibi konutta balon olasılığını reddetti. 12-13 yıllık dönem de iç pazarın talebiyle büyüdüğünü, gayrimenkule olan talebin daha da artacağını vurguladı. Kabadayı: "Konutta balon olma şansı yok. Ekonomistler bu konuda görüşlerini açıklıyorlar. Yalnızca belli bölgelerde arz-talep arasında dengelerde sıkışma olabilir..." ifadelerini kullandı.