Balon tartışmaları için erken

14. Gayrimenkul Zirvesi'nde gerçekleşen "Sektörde Balon Var mı?" oturumunu yöneten İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, henüz çok büyük alarm yaratacak bir tablo olduğuna inanmadığını belirtti

Balon tartışmaları için erken

14. Gayrimenkul Zirvesi'nde gerçekleşen "Sektörde Balon Var mı?" oturumunu yöneten İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, henüz çok büyük alarm yaratacak bir tablo olduğuna inanmadığını belirtti.

İki senedir: 'Balon var mı? diye soruyoruz
GYODER tarafından düzenlenen 14. Gayrimenkul Zirvesi'nin "Sektörde Balon Var mı?" oturumunun başkanlığını İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes yaptı. Yaklaşık iki yıldır "sektörde balon var mı" konusunun konuşulduğunu söyleyen Tanes, henüz çok büyük alarm yaratacak bir tablo olduğuna inanmadığını söyledi.

Fiyatta şişme mi Balon konusu konuşulurken ikili bir anlayışın olduğunu dile getiren Tanes, bir kısmın "balon" diyerek ekonomik anlamda, fiyatta şişmeyi kastettiğini; bir kısmın ise eldeki konut stoklarının fazlalığı olarak gördüğünü belirtti ve fiyatlarda anormal şişme olmadığını vurguladı.

14. Gayrimenkul Zirves-"Sektörde Balon Var mı? Paneli

Balon değil arz talep dengesizliği
İhtiyacı olanlarla, o ihtiyacı üretecek malı olanların bir türlü bir araya gelememesinin söz konusu olduğunu ama bunun keyfi olmadığını anlatan Tanes, büyük ihtiyaç ve yapabilme kapasitesinin bir türlü bir araya gelemediğini, aslında bir fiyat balonundan ziyade, arz talep eşleşmemesi gibi bir durum söz konusu olduğunu söyledi.

İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. hakkında
1999 yılında T. İş Bankası A.Ş.'nin sermayedarlığı ile kurulan ve aynı yıl içinde halka arzını tamamlayarak Borsa İstanbul'da işlem görmeye başlayan İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (İş GYO), gayrimenkullere ve gayrimenkul projelerine yatırım yapmak üzere kuruldu. Değişimin mimarı olarak yola çıkan İş GYO, yatırımlarını ve kaynaklarını etkin bir biçimde değerlendirerek çağdaş insana ve kentlere yakışan mekanlar oluşmayı amaç edindi. Tüm çalışmalarında istikrarlı büyüme ve yüksek karlılık ilkesiyle ve hissedarları için yarattığı değeri sürekli kılmak misyonuyla hareket eden İş GYO'nun ağırlıklı olarak ticari gayrimenkullerden oluşan portföyü lokasyon, gayrimenkul tipi ve sektör bazında çeşitlendirdi. Şirketin portföy yatırımlarının değer bazında yaklaşık yüzde 35'i ofis, yüzde 25'i alışveriş merkezi ve hipermarket, yüzde 1'i otel, yüzde1'i arsa, yüzde 32'si proje, ve yüzde 6'sı para ve sermaye piyasası araçları şeklindedir. Ticari gayrimenkul sektöründe İş Kuleleri Kompleksi, Kanyon AVM, Ankara İş Kulesi, Maslak Binası, Ankara Merkez, Ankara Kızılay, Sirkeci ve Antalya Banka Hizmet Binaları, Güneşli Operasyon Hizmet Binası, Taksim Binası, Real Hipermarket, Mallmarine AVM, Marmara Park AVM, Kapadokya Lodge Otel portföyünde yer alan gayrimenkullerdir. Dah