Bankalar kampanyalarla rekabet edemedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bankalara çağrısıyla başlayan faiz indirim kararlarına rağmen konut alıcısı, müteahhitlerin kampanyalarına ilgi gösterdi. Banka kredisi kullanım oranlarındaki düşüş sürüyor

Bankalar kampanyalarla rekabet edemedi

Bankalar, konut kredisi faizlerindeki indirim kararına karşın, gayrimenkul sektörünün öncü kuruluşları Emlak Konut GYO ve GYODER tarafından başlatılan konut kampanyaları ile rekabet edemiyor. Temmuz ayında yüzde 43 olan banka kredisi kullanım oranının Ağustos'ta yüzde 32'ye, Eylül ayında ise yüzde 29'a gerilediği görüldü.

Baskıyla gelen indirim bu kadar olur
Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan gayrimenkul pazarı, 15 Temmuz Darbe girişi sonrasında köklü dönüşümler yaşadı. 2016 yılına rekor konut satışı hedefiyle giren ancak konut kredisi faizlerindeki yüksek oranların bu hedefin önünde engel olduğunu gören sektör temsilcilerinin yardımına ise Cumhurbaşkanı Erdoğan yetişti. Erdoğan, yaptığı sert çıkışla, bankaları konut kredisi faizlerini indirmeye çağırdı. Bankalar ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına hızlı bir biçimde yanıt verdi. Ancak yapılan indirimler beklenen düzeye ulaşamayınca, konut yatırımcısı da yönünü müteahhitlerin kendi bünyelerinde oluşturduğu kampanyalara çevirdi.

Bankalar müteahhitlerle rekabet edemiyor
Markalı konut pazarında bankaların 120 aya uzanan vadelerde en düşük 0.95'lik bir oran tutturduğu gözlemlendi. Ancak diğer taraftan Emlak Konut GYO ve GYODER gibi öncü kuruluşların kampanya rüzgarına katılan çok sayıda müteahhit firma, 120 aya 0 faiz ilkesiyle kampanya hayata geçirince tüketici de bankalar yerine müteahhit firmaları tercih etti. GYODER-REIDIN tarafından yapılan araştırmaya göre, banka kredileri ile konut satın alma oranı temmuz ayında yüzde 43 iken, Ağustos'ta yüzde 31'e, Eylül ayında ise yüzde 29'a geriledi. 

Senetli alımlarda artış
Diğer taraftan Temmuz ayı itibarıyla yüzde 22'lik paya sahip senetli alım oranının Ağustos ayında yüzde 39'a, Eylül ayında ise yüzde 37'ye çıktığı görüldü.