'Bankalar kredi vermemek için yarışıyor'

EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, konut satışında temel handikaplardan birinin bankaların konut kredisi verme iştahındaki kapanma olduğunu vurgulayarak: "Faizlere değil, buraya bakalım..." dedi

'Bankalar kredi vermemek için yarışıyor'

Türkiye İstatistik Kurumu'nun konut satışında düzenli artışa işaret eden iyimser verilerine karşın sektörel dinamikler yaşanan durgunluk ve bunun geleceğe yönelik beklentileri sınırlandıran yönüne işaret etmeyi sürdürüyor. EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, TÜİK verileri ile sektörün reel dinamikları arasında bir uyumsuzluk olduğunu, piyasadaki keyifsizlik ve mutsuzluk ile TÜİK verilerindeki olumlu tablo arasındaki ilişkinin sağlıklı bir şekilde kurulması gerektiğini söyledi. 

Fiyat artış yavaşladı, piyasa keyifsiz

Çelik, konut fiyatlarındaki artışta zayıflama gözlemlendiğini ve Ağustos ayı itibarıyla ulaşılan yüzde 11.3'lük düzeyin son 7 yılın en yavaş artışına işaret ettiğini belirterek: "İstanbul'da konut fiyatları artışı tarihi bir düşük seviyeye ulaşmıştı. TÜİK verileri ile piyasanın dinamikleri birbirine uymuyor. Fiyat artışlarındaki yavaşlama piyasanın keyfinin iyi olmadığını gösteriyor. TÜİK verileri ile Piyasa dinamikleri arasındaki problemlere iyi bakmak lazım..." ifadelerini kullandı. 

Bankalar konut kredisi vermemek için yarışıyor

Konut sektörünün yeni kampanyaların desteği ile ayakta kalmaya çalıştığını ve bu süreçte önemli handikaplarla karşı karşıya kaldığını da vurgulayan Çelik, tartışmaların sürekli faizler üzerinden yürüdüğünü, ancak asıl öne çıkması gereken konunun bankaların kredi verme iştahi olduğunu söyledi. Çelik, önceki dönemlerde konut ya da inşaat sektörü kredi istediği anda bankaların kredi vermek için yarışa girdiğini belirterek: "Şimdi bankaların kredi verme iştahı kapandı. Tam tersi bir noktaya geldik. Artık bankalar kredi vermemek için yarışıyor." şeklinde konuştu. Son bir aylık periyotta, gerçekleştirilen konut satışlarının yüzde 30 ya da 40'ı gibi azımsanamayacak bir oranının, bankalardan kredi alınamadığı için satışlardan döndüğünü de vurgulayan Çelik: "Sektör, müşterilerine konut satamayında satışların bir kısmını realize edemiyor. Bu nedenle nakit üretemez hale geliyor..." ifadelerini kullandı. 

İnsanlar faiz ve döviz tarafına yöneliyor

Ömer Faruk Çelik, inşaat sektörün ve konut yatırımın daha yüksek mevduat tarafından baskı altına alındığına ve yatırımcıların daha yüksek mevduata yöneldiğine de dikkat çekerek: "Yatırımcılar kurları yakından izliyor, yüksek mevduata koşuyor. Kurlar artış bekliyorsa nakit tedavül edilebilir yatırım aracını oraya yönlendiriyor. Bu durumda da konut satışlarında yavaşlama ve konuta gelen paranın azalması kaçınılmaz oluyor. Bunun karşılığında da konut üreticileri inşaatlarını tamamlamak ve projeyi bitirmek, sonrasında ise borçlarını ödeyebilmek amacıyla fiyatları bir miktar düşürüyor. Uzun vadeli ve kalıcı değil. Ama bu dönemde buna ihtiyaç var. Konut fiyatlarındaki yükseliş daha az. Döviz kurları ve faizlerde daha fazla artış olduğu için insanlar bu yöne gidiyor..." şeklinde konuştu. 

Düşüş yatırım amaçlı alımlarda

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu da, gayrimenkul sektöründe  yatırım amacıyla gerçekleştirilen alımlarda düşüş yaşandığını belirtmiş ve: "Bu alanda ciddi durgulaşma var. Yatırım amacıyla yapılan alımlarda eskiden hem gayrimenkulün değeri artıyordu. Hem de kira tatmin edici düzeydeydi. Şimdi kiraların geri dönüş süresi çok fazla. Ayrıca kira gelirlerini bugün mevduat geliri ile kıyaslayın, çok gerisinde olduğunu göreceksiniz..." demişti.