Bankalar MB’nin mesajını doğru algılamalı

Faiz koridorunun üst bandında % 1.5’luk indirim, durgunluk yaşayan konut sektörü için umut oldu. Konut kredisi faiz oranlarının %1’in altına gerilemesi bekleniyor

Bankalar MB’nin mesajını doğru algılamalı

18 Eylül 2012 / emlakwebtv / Bülent Yoldaş
Merkez Bankası, faiz koridorunu 1.5 puan daralttı. Eylül ayı toplantısını yapan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, gösterge faizi yüzde 5.75'te bıraktı. Banka, gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 5'te tutarken, gecelik borç verme faiz oranını yüzde 11.5'ten yüzde 10'a çekti. Merkez Bankası, son toplantısında faiz koridorunun kademeli olarak daraltılabileceğini açıklamıştı.
Merkez Bankası’nın bu kararı başta konut sektörü olmak üzere inşaat sektörü için de umut verici olarak değerlendirildi. Ekonomiyi soğutma tedbirleri, Konutta KDV ve Yeni Tüketici Kanunu gibi düzenlemelerin etkisiyle durgunluğa sürüklenen inşaat sektöründe Merkez Bankası’nın faiz indirim kararıyla bir hareketlenme bekleniyor.
KONUTDER Başkanı ve Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, Merkez Bankası’nın Faiz bandı üst sınırını yüzde 1.5 indirmesini ve bunun konut sektörüne yansımalarını emlakwebtv’ye değerlendirdi. Ömer Faruk Çelik, Merkez Bankası’nın yüzde 1.5’lik faiz indirimi, konut sektörüne de olumlu yansıyacağını söyleyerek, “Merkez Bankası Yönetimi de ekonomideki bu denli küçülmenin yaratacağı sıkıntıları dikkate alarak yüzde 1.5 lik faiz indirimiyle piyasalara bir mesaj vermiştir. Umuyoruz ki piyasa ve bankacılık sektörü bu mesajı doğru algılar. Bankacılık sektörünün bu mesajdan hareketle, konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmesini bekliyoruz. İnşaat ve konut sektöründe, 2. çeyrekte gördüğümüz yavaşlama konut kredisi faiz oranlarının gerilemesiyle bir nebze canlanacaktır” diye konuştu.

Firma Bilgisi: Mesa