Bankalar sektöre ayak uyduramıyor: Konut Bankası kurulsun

Bankaların konut kredi faizlerini yüzde 1'in altına çekme hamlesine karşın beklentileri karşılamadığı görüşü yaygınlık kazanıyor. Sektör temsilcileri Batı ülkelerinde uygulama alanı bulan Konut Bankası önerisini tartışmaya açtı.

Bankalar sektöre ayak uyduramıyor: Konut Bankası kurulsun

Özellikle son 15 yılda hızlı bir gelişim ivmesi gösteren Türkiye gayrimenkul sektörü başta konut yatırımının finansmanı olmak üzere çok önemli problemlerle başa çıkmak zorunda kaldı. Özellikle bankaların konut kredisi faizlerini uzun bir süre yüzde 1.1'in üzerinde tutma ısrarından vazgeçmesine karşın beklenen düzeye ulaşılamaması sektör temsilcilerini farklı alternatiflerin tartışılması noktasına itti.

Konut Bankası sorunlara çözüm olabilir mi?
Geçen hafta içerisinde Bankalar, konut kredisi faizlerini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine yüzde 1'in altına çekse de, özellikle 120 ay vadeli kredilerin yüzde 1'lere varan düzeyi, yatırımcı açısından yeterince cezbedici bir seçeneğin ortaya çıkmadığını gösterdi. Sektör uzmanları, öncelikli gayesi kârlılık olan bankalarınkonut finansmanı hususundu uygun faiz seçeneğini yaratacak bir zemine sahip olmadığı görüşünü, yeniden dile getirmeye başladı. 

Batıda uygulanan sistem çözüm olur mu?
Konut Bankası'nın başta ABD olmak üzere çok sayıda ülke tarafından hayata geçirilen bir uygulama olduğunu vurgulayan Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, kurulacak bir ihtisas bankasının tüketicilerin uzun vadeli borçlanma ihtiyacına paralel kararlar alarak sektörü finanse edebileceğine dikkat çekti. Akbalık, böylece konut piyasasına hazinenin borçlanma oranlarına yakın ve uzun vadeli likidite olanağı sağlanmış olanacağını da belirterek:

"Son günlerde gayrimenkul geliştiricilerinin sunduğu finansman alternatiflerine yönelik tercihler daha belirgin hale geldi. Oysaki üreticiler, satışlardan elde ettiği vadeli alacakları bu kurumlara devredebilir ve böylece asıl işleri olan nitelikli konut üretimine odaklanabilir..." şeklinde konuştu.