Bankalar yapılandırma yönetmeliğini dikkate almadı

Kredi kartı ve kredi borçlarının 72 aya kadar yapılandırılmasına ilişkin yönetmelik 27 Eylül'de yürürlüğe girdi. Ancak bankalar başvuru yapan vatandaşların talebini reddetmeyi sürdürüyor

Bankalar yapılandırma yönetmeliğini dikkate almadı

Kredi kartı ve kredi borçlarının 72 aya kadar yapılandırılmasını ön gören yönetmelik yürürlüğe girdi. Ancak yönetmeliğin yürürlüğe girdiği 27 Eylül'den bugüne, bankalara yeniden yapılandırma talebiyle yönelen vatandaşlara olumlu bir yanıt verilmiyor.

Vatandaşlar bankalardan eli boş dönüyor
Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, bankaların yapılandırmaya yanaşmadığı vurgulayarak: "Bankalar yapılandırma hususunda köşe bucak kaçıyor. Bankaların hiç biri bu yönetmeliği dikkate almadı; hatta gazete ve televizyon kanallarının uydurması olduğunu savunuyorlar..." şeklinde konuştu. 

Bankaların hukuk aykırı eylemleri ve görev çağrılan kuruluşlar
Aydın Ağaoğlu, tüketicilerin yapılandırma taleplerinin yönetmelikten kaynaklandığını ve bankaların söz konusu taleplere yönelik ret kararlarının hukuka aykırılık teşkil ettiğini de belirterek:

"Bazı bankalardan, 'Kredi borcunuzu geciktirin o zaman yapılandırırız' gibi öneriler geliyor. Bazı bankalar ise 48 aya kadar, yalnızca temerrüde düşmüş borçları yapılandırdıklarını, bir diğer kısım ise temerrüt hali oluşmamış canlı kredileri yeniden yapılandırabileceklerini söylüyor. Tüketiciler banka kapılarından geri dönüyor. Bu rekabet ve tüketici hukukuna aykırıdır." dedi.

Ağaoğlu, söz konusu anlaşmazlıkların çözümü için BDDK'nin devreye girerek gerekli adımları atması gerektiğini savundu