Bankalara faiz çağrısında revizyon: Yükseltmeyin

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, bankalara "faizi düşürün" çağrısının yalnızca bir kaç gün sonrasında Bakan Tüfenkçi: "Faizleri yükseltmeyin" dedi

Bankalara faiz çağrısında revizyon: Yükseltmeyin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bankalar "faizleri" düşürme çağrısının ardından yalnızca bir kaç gün geçti. Siyasi iktidar ve reel sektörün memnuniyetle karşıladığı Merkez Bankası indirimlerine karşın, bankalarda herhangi bir düşüş kararının alınmaması başta konut sektörü olmak üzere farklı kesimler tarafından eleştirilmişti. Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, faiz indirim kararının yatırımlara destek olacağı belirtilmiş ve bankalar "biraz az kazanın" .çağrısı yapılmıştı

Faizleri düşürün çağrısından, yükseltmeyin uyarısına
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamanın üzerinden yalnızca bir kaç gün geçmesine rağmen, devlet kurumlarının bankalara yönelik çağrılarında revizyona gidildiği görüldü. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, siyasi ortam gerilimlerinden ve darbe girişimlerinden hareketle ilan edilen Olağanüstü Hal-OHAL uygulamasının ekonomi ile bir ilişkisi olmadığını söyledi. Siyasi ve toplumsal yaşama yönelmiş bu uygulamadan yararlanmak isteyen fırsatçıları uyaran Tüfenkçi:

"Faiz oranlarını yükseltmeye çalışanlar ya da kamuoyunda algı oluşturmaya çalışanlara da asla itibar etmeyin..." seklinde konuştu. 

Kredi çağırma ya da faiz artırımına gitmeyin
Tüfenkçi, bankaların kredi çağırma ya da faizleri artırma gibi olağan dışı ve piyasa koşullarına aykırı düşüncelerle riskli kararlar almaması gerektiğini de vurgulayarak:

"Standart&Poors'un Türkiye'nin kredi notunu düşürme kararı, ekonomik olmaktan çok siyasidir.." ifadelerini kullandı.