Bankalardan dev gayrimenkul satışı

Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren bankalar, taşınmazlarını satışa çıkarmaya başladı. Yalnızca ilk 10 sırada yer alan bankaların satışa çıkardığı gayrimenkullerin toplam bedeli 976 milyon TL'yi buldu.

Bankalardan dev gayrimenkul satışı

Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren bankalar son dönemde yüklü miktarda gayrimenkul satışına başladı. Yalnızca aktif büyüklükleri itibarıyla ilk 10'da yer alan bankaların satışa sunduğu gayrimenkullerin toplamı 976 milyon TL seviyesine ulaştı. İmpo İmar tarafından yapılan araştırmaya göre bazı bankaların portföyünde binli rakamlarla ifade edilebilecek miktarda mülk bulunuyor. 

Bankaların elindeki dev gayrimenkul kaynağı
Araştırmaya göre, yanızca Türkiye'nin en büyük 10 bankasının satışa sunduğu mülk 5 bini bulurken, söz konusu arz içerisinde 10 milyon TL'lik bir banka ve 5 milyon TL'lik villa gibi büyük değerler de bulunuyor. Böylesine dağınık ve farklı değerlerdeki portföyün denetlenebilmesi için takip sistemi İmpomes'i hayata geçiren İmpa İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, ortaya konulan rakamların, bankaların söz konusu operasyonu yönetmede yaşadığı zorluğu göstermede yeterli olduğunu söyledi. Oflaz, toplamda 214 milyon liralık bir operasyonu tamamlamaya çalışan bir bankanın var olduğunu da vurgulayarak:

 

Bankalardan dev gayrimenkul satışı

 

"Mülklerden herhangi birinde gözden kaçabilecek bir imar değişikliğinin bankayı hak kaybına uğratma ihtimali nedeniyle bankacıların bir yandan satışla bir yandan da mülklerin kendisiyle ilgilenmesi gerekiyor..."dedi. 

İmpomes nedir?
İmpomes yazılımının yalnızca holdingleri değil, bu tür operasyonları yönetmek durumunda kalan bankaların da mülk takip işlerini kolaylaştırdığını söyleyen Oflaz:

"2 ayda bir yaptığımız raporlama ile mülklerin gerçek fotoğrafını ortaya koyan birer mülk dedektifi gibi çalışıyoruz. İmpomes sistemi, aralarında Türkiye'nin en büyük 100 şirketi arasına giren bazı kurumlarının da asahibi bulunduğu 5 binin üzerinde taşınmazın takibini yapıyor..." dedi.