Bankaların faiz indirimi sektörün beklentilerini karşılamadı

Bankaların konut kredisi faizlerini yüzde 1'in altına düşürme hamlesini yeterli bulmayan konut sektörü, ikinci bir indirim olasılığını tartışmaya başladı.

Bankaların faiz indirimi sektörün beklentilerini karşılamadı

Konut sektörü açısından geçen haftanın gündemi bankaların konut kredisi faizlerini yüzde 1'in altına düşürmesiydi. Çok uzun bir süredir yüzde 1'lik psikolojik sınırın altına düşme zorunluluğunun altını çizen sektör temsilcileri, gelişmeleri memnuniyetle karşıladı. Buna karşın indirim öncesinde yüzde 1.10'un üzerindeki kredi faizlerinin, 120 aya kadar olan vadelerdeki yeni oran yüzde 0.99 arasında tüketiciyi cezbetme açısından belirgin bir fark oluşmaması ikinci bir indirim beklentisinin ortaya çıkmasına neden oldu. 

Cumhurbaşkanı yıllık yüzde 9 istedi, bankalar yüzde 11.5 verdi
Bankaların konut kredisi faizlerini yüzde 1'in altına düşürme hamlesinde belirleyici çağrıların ilki önceki hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmıştı. Erdoğan, bankalara konut kredisi faizlerini "yıllık yüzde 9'un altına düşürme" çağrısından bulunmuştu. Geçen hafta başında da yatırımcının önünü açmayan finans şirketlerine yönelik eleştirilerin ardından indirim kararı alan bankalar yine de beklenen düzeyi yakalaşamadı. Gelinen son noktada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yıllık yüzde 9 faiz oranı arzusu karşılanamadı ve bankalar yüzde 11.5'in üzerinde faiz sundu.

 

Bankaların faiz indirimi sektörün beklentilerini karşılamadı

 

Yeni indirim için koşullar geliştirilebilir
Bankacılık sistemi açısından ise, yeni bir indirim beklentisi ancak başta Merkez Bankası olmak üzere atılacak yeni adımlarla mümkün olabilecek gibi gözüküyor. Bankaların kaynak maliyetlerini gözeten yeni adımların atılması gerektiğini vurgulayan Bankacılık sistemi uzmanları, Merkez Bankası'nın bankalara konut kredileri için geçerli olacak ayrı bir fonlama desteği sunması gerektiğine dikkat çekiyor. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Manisa Emlakçılar Odası Başkanı Bahattin Akyüz, yüzde 0.90'lara çekilen faizleri yeterli bulmadıklarını ve gerekli düşüşün yüzde 0.70 ya da 0.75'ler düzeyine ulaşması gerektiğini belirtti