Bankaların konut sektörüne güveni düştü

REIDIN tarafından 2018 yılının 2'inci çeyrek dönemine ilişkin iki endeks, gayrimenkul fiyatlarında artış beklentisinin önümüzdeki dönemde yükseldiğine dikkat çekerken, bankaların sektöre duyduğu güvenin yüzde 20 oranında düştüğünü gösterdi

Bankaların konut sektörüne güveni düştü

REIDIN Türkiye tarafından hazırlanan 2018 yılının 2'inci çeyrek dönemini kapsayan "Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi" ve "Fiyat Beklenti Endeksi" sektörel faaliyetler açısından kritik sonuçlara ulaştı. Veriler gelecek üç aylık dönemde konut fiyatlarındaki artış beklentisinin yükseldiğine dikkat çekerken, özellikle finans kurumları ve bankaların sektörü duyduğu güvenin yüzde 20 oranında gerilediğini ortaya koydu. 

Bankaların sektöre güveni düştü

REIDIN'in Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi, 2018 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki çeyrek döneme kıyasla yüzde 4 oranında artış yaşadığını ve 99.0 puana ulaştığını gösterdi. Ölçümler güven düzeyinin yıllık ortalama olarak saptanan 97.3'lük seviyenin üzerinde kalmaya devam ettiğine işaret ederken, "genel güven endeksi" de "kısmen stabil" olarak belirlendi. Bu kategori açısından en önemli veri, finansal ve bankaların gayrimenkul sektörüne duyduğu güvenin düşmesi oldu. 2018 yılının ikinci çeyrek döneminde bankalar ve finansal kurumların güven düzeyi, bir önceki çeyrek döneme kıyasla yüzde 20 oranında kayboldu ve 65.3 puana düşmüş oldu. Böylece yıllık ortalama olan 84.3 puanlık ortalamanın da altına düşülmüş oldu.

Danışman, geliştirici ve değerleme uzmanlarında artış

Gayrimenkul danışmanları açısından ise yüzde 26'lık artış gösteren güven endeksi, 127.4 puana ulaşarak "kısmen iyimser" seviyesine yükselmiş oldu. Gayrimenkul değerleme uzmanları kategorisinde ise artış yüzde 13 seviyesinde gerçekleşerek 86.2 puan düzeyine ulaşmış oldu. Bu kategorideki ölçüm de "Kısmen kötümser" düzeydeki yerini korumuş oldu. Gayrimenkul geliştiricileri bazında yapılan araştırmada ise yüzde 2'lik bir artış saptandı. Böylece 104.4 puana ulaşan güven endeksi kısmen iyimser düzeyi ile geçen çeyreğe kıyasla bir kayba uğramadı. 

2018 yılı ikinci çeyrek dönemi güven seviyesi

- Bankalar ve Finans Kurumları: Bir önceki çeyrek döneme kıyasla yüzde 20 düşüş yaşandı. Bu kayıpla birlikte Güven Endeksi yıllık ortalama  olan 84.3 değerinin altına geriledi ve  65.3 olarak ölçüldü
- Gayrimenkul Danışmanları: Bu kategoride güven endeksi bir önceki çeyrek döneme kıyasla yüzde 26 arttı. Endeks 127.4 seviyesine ulaştı ve kısmen iyimser olarak ölçüdü
- Gayrimenkul Değerleme Uzmanları. Güven endeksi bu kategoride bir önceki çeyrek döneme kıyasla yüzde 13 seviyesinde  arttı. 86.2 puana çıkan endeks kısmet kötümser düzeyde yer aldı. 
- Gayrimenkul Geliştiricileri: Güven Endeksi yüzde 2 oranında sınırlı bir artış yaşadı. 104.4 puana ulaşan endeks, kısmen iyimser düzeyde yer aldı. 

Finans kurumlarının güven kaybının nedeni

Banka ve finansal kuruluşların gayrimenkulu teminat alıp kredi kullandırma işlevi sebebiyle piyasanın daraldığı hallerde kredi riskini daha az üstlenmek istediklerini söyleyen REIDIN CEO'su Kerim Bertrand, risk faktörünün arttığı ve piyasa koşullarının bulunık olduğu hallerde sektör özelinde kötümser bir beklentinin kaçınılmaz hale geldiğini belirtti. Bertrand: "Diğer tataftan, gayrimenkul danışmanlarının sektörün geleceğine ilişkin olumlu beklenti içerisinde olmasını normal karşılamak gerekir. Danışmanlık tarafının kendi iç dinamikleri bunu gerekli kılıyor" ifadelerini kullandı. 

Fiyatlarda artış beklentisi güçleniyor

Diğer taraftan Türkiye Gayrimenkul sektörü Fiyat Beklenti Endeksi değerinin de birinci çeyrek döneme kıyasla yüzde 11'lik artış yaşayarak 94.0 düzeyine çıktığı saptandı. Endekse ilişkin bu veri, bir önceki çeyrek döneme kıyasla önümüzdeki üç aylık periyotta, gayrimenkul fiyatlarındaki artış beklentisinin yükseldiğine işaret etti.