Banliyö hatlarında 2018 sonu hedefi güçleniyor

2013 yılında, iki sene içinde yeniden hizmete açılma hedefiyle kapatılan İstanbul'un banliyö hatları için gözler 2018 yılı sonuna çevrildi.

Banliyö hatlarında 2018 sonu hedefi güçleniyor

İstanbul Anadolu Yakası'nın E-5 aksının güneyinde yaşayan milyonlarca vatandaşın kent merkezlerine ulaşmasında önemli bir rol oynayan Gebze-Haydarpaşa Banliyö Hattı'nın kapanışının üzerinden 4 seneyi aşkın bir zaman dilimi geçmesine karşın hattın açılış tarihindeki belirsizlikler devam ediyor.

2013'ten 2018'e tutmayan hedefler

2013 yılında, iki sene içinde yeniden hizmete açılma hedefiyle hizmete kapatılan banliyö hattıyla ilgili birincil hedef, ihaleyi kazanan İspanyol Firma'nın maliyetlerdeki artışı bahane ederek ek süre istemesi nedeniyle sapmıştı. Hattın açılışının 2016 yılına sarktığı yönündeki resmi açıklamalar ise bu hedefin gerçekleşmesinin önündeki en büyük engelin firmanın maliyet artışı ve ek süre talebine ek olarak kurtarma kazıları olduğuna dikkat çekmişti. Dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da konuyla ilgili olarak: "Her şey yolunda giderse 2017 yılı dolmadan hizmete açacağız..." açıklamasında bulunmuştu. Ancak işler yolunda gitmedi ve Pendik-Haydarpaşa Banliyö hattının 2017 yılı içinde de hizmete giremeyeceği anlaşıldı.

2018 hedefi de sapar mı?

İstanbul Anadolu Yakası Banliyö hatlarının açılışıyla ilgili olarak gündemdeki son hedef ise 2018 yılının sonları olarak gözüküyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından açıklanan bu hedef aradan geçen uzun zamana karşın revize edilmedi ve gözler 2018 yılının sonlarına çevrildi. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklama ile halen Pendik'e kadar hizmet veren İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın yeni çalışmalarla birlikte Ayrılıkçeşme'ye kadar uzatılacağını ve Marmaray aracılığıyla da Avrupa Yakası'na geçişin sağlanacağını belirtmişti. Ankara ile İstanbul'un Avrupa Yakası arasında kesintisiz bir ulaşım olanağının yaratılacağını dile getiren Bakan Arslan, bu hatların 2018 yılı sonunda hizmete alınacağını da vurgulamıştı. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, demiryolu ağının bundan sonraki yatırımlarla Edirne sınırına kadar uzatılmasına çalışılacağını belirtmişti. 

Bakan Arslan'dan son açıklama

Bugün yaptığı bir açıklama ile söz konusu hedefi yineleyen Bakan Ahmet Arslan, İstanbul'daki iki banliyö hattının da gelecek yıl hizmete alınacağını belirterek: "Önümüzdeki yıl sonunda Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatları insanlarımız tarafından kullanılır hale gelecek..." dedi.

Banliyö hattında Marmaray standardı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, banliyö hatlarının Marmaray standardına uygun biçimde dönüştürülmesi için yoğun çalışmalar yürütüldüğünü de bilerterek: "Pendik'ten Halkalı'ya kadar olan banliyölerin kalan kısmının Marmaray standardına dönüştürülmesi için çalışmalarımızı yürütüyoruz. 2018 yılı sonunda insanlarımız bu iki hattı da kullanmaya başlayacak. Yüksek Hızlı Trenler de Marmaray Hattını kullanarak Avrupa Yakası'na geçiş yapabilecek. Ankara'dan kalkan bir Yüksek Hızlı Tren, Haydarpaşa Garı'na gidebileceği gibi, bazıları da Marmaray'ı kullanmak suretiyle Avrupa Yakası'na geçecek ve ulaşım kesintisiz hale gelecek..." dedi. 

Ankara Banliyö Hattı bu yıl hizmete açılıyor

Ankara banliyö hatları ile ilgili olarak da bir açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan: "Başkent'in banliyö hatları bu yıl hizmet vermeye başlayacak..." dedi.