Banliyö hatlarında ibre 2018'i gösteriyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, banliyö hatlarının 2018 yılında uluslararası taşımacılık standartlarına uyumlu hale getirilebilmesi için yüklenici firmaya baskı yaptıklarını açıkladı

Banliyö hatlarında ibre 2018'i gösteriyor

Yüksek Hızlı Tren alt yapı çalışmaları nedeniyle ulaşıma kapatılan ve yeniden açılış tarihi sürekli olarak ertelenen İstanbul Banliyö Hatları ile ilgili açıklama en yetkili ağızdan geldi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, banliyö hatlarının 2018'e yetiştirilmesi için yoğun çaba harcadıklarını açıkladı.

Yüklenici firma sıkıntısı
Yüklenici firma ile büyük sorunlar yaşadıklarını vurgulayan Bakan Arslan: "Yüklenici ile işe girişiyorsunuz, işi bitirmiyor. Bırak git diyorsun, gitmiyor. Bu tip sıkıntılar yaşıyoruz. Bu sıkıntıları Marmaray'ın Boğaz altındaki kısmında da yaşadık." şeklinde konuştu.

Üzerine aldığı işi bitirmesi için yüklenici firmaya olağanüstü bir baskı uyguladıklarını ve hedeflerinin 2018 yılında banliyö hatlarının metro ve uluslararası taşımacılık standardına taşınması olduğunu belirten Arslan: "Özellikle uluslararası taşımacılık anlamında ana hat trenlerinin çalışabileceği bir düzey yaratmaya çalışıyoruz. " şeklinde konuştu.

Ahmet Arslan, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu ağı ile eksik bir halkayı daha tamamlayacaklarını belirterek:

"Bu sayede Bakü üzerinden Kazakistan'a ve Çin'e erişebilir hale geleceğiz. Yine aynı güzergahtan Afganistan, Pakistan ve Çin'in güneyine ulaşım koridoru da tamamlanmış olacak..." dedi.