Banliyö hatlarında yeni takvim

Açılışı yılan hikayesine dönen İstanbul banliyö hatları ile ilgili yeni bir takvim belirlendi. İspanyol OHL-Dimetronic firmaları ile yapılan görüşmeler sonrasında, Gebze-Pendik banliyo hattının yıl sonuna kadar, Pendik-Kazlıçeşme hattının da 2016 sonuna kadar tamamlanması yönünde karar alındı

Banliyö hatlarında yeni takvim

İstanbul banliyo hatlarının açılışıyla ilgili yeni bir takvim belirlendi. Ulaştırma Bakanlığı ile İspanyol OHL-Dimetronic konsorsiyumu arasında yapılan görüşmelerin tamamlanmasıyla birlikte, Gebze-Pendik hattının bu yıl sonunda, Halkalı-Kazlıçeşme hattının 2016 Eylül ayında ve Pendik-Ayrılıkçeşme hattının da 2016 yıl sonunda tamamlanması yönünde eğilim oluştu. 

Maliyet artışı mı, ek süre mi?
Banliyö hatlarının hayata geçirilmesi yolunda İspanyo konsorsiyumu ile görüşmelerini sürdüren Ulaştırma Bakanlığı, Ekim ayında konsorsiyumun açıkladığı "maliyet artışı nedeniyle işlerin durdurulduğu" açıklamasının geri adımında başarıya ulaştı. Bakanlı, ek süre verilmesini kararlaştırdı. 

Hürriyet'in internet sitesinde yayınlanan Aysel Alp imzalı habere göre, firmanın ek maliyet talebini reddeden Ulaşırma Bakanlığı, görüşmeler sonrasında firmayı ikna etti. 

Dev entegre sistemi
Belirlenen tarihlerde banliyö hatlarının devreye girmesiyle birlikte dev bir entegrasyon sistemi oluşmuş olacak. Projenin tamamlanmasının ardından, Gebze-Halkalı arasında raylı sistemler üzerinden kesintisiz bir ulaşım imkanı doğacak. İki bölge arasındaki ulaşımın, 105 dakikaya inmesi bekleniyor.