Banliyo seferleri 2015'te açılacak

İstanbul'da 2011 yılında kapatılan banliyo seferlerinin 2015 yılı içerisinde başlaması planlanıyor

Banliyo seferleri 2015'te açılacak

Yüksek Hızlı Tren projesi inşaat ve alt yapı çalışmaları nedeniyle 2011 yılında hizmete kapatılan banliyo seferlerinin 2015 yılı içerisinde yeniden açılması bekleniyor. TCDD yetkilileri, başta Sakarya ve Kocaeli'de yaşayan öğrencilerin merakla beklediği proje ile ilgili net bir açıklama yapmazken gecikmenin altyapı eksikliklerinden kaynaklandığını belirtti.

Daha önce başta Gebze-Haydarpaşa banliyö hattı ve İzmit-Haydarpaşa ekspress hattı olmak üzere Anadolu'nun değişik bölgelerinden gelen tren seferlerinden yararlanan öğrencilerin, YHT inşaat çalışmaları nedeniyle kapanan banliyo çalışmalarından olumsuz yönde etkilendiği açıklandı. Buna göre başta öğrenciler ve çalışanlar olmak üzere Sakarya-İzmit ve İstanbul arasındaki hattın Haydarpaşa'ya uzatılmasıyla birlikte binlerce yolcu rahat bir nefes almış olacak.

Banliyö hatları 2015'te açılacak

Son sefer 2011'de yapılmıştı
Son seferini 19 Haziran 2011 tarihinde yapan Haydarpaşa-Pendik banliyo hattının YHT projesiyle entegre olarak çalışması hedefleniyor. 24 ay içerisinde tamamlanması planlanan hattın ilk etapta Anadolu Yakası-Söğütlüçeşme'ye kadar olan kısmının yenilenmesi ve 2015 yılı Haziran ayında yeniden hizmete alınması bekleniyor. Hat 3 yol olarak yapılacak ve yenileme projesi kapsamında çoğu tarihi eser statüsünde bulunan istasyon binaları da restore edilecek.

Gebze-Halkalı 105 dakika
Marmaray Projesi'ne entegre amacıyla kapatılan Kazlıçeşme-Halkalı hattının ise Mart 2015 tarihinde açılması planlanıyor. İlk etap olarak düşünülen Bakırköy-Kazlıçeşme hattının 5 km'lik bölümünün bu yıl içinde Marmaray'a eklenmesi beklenirken, hat üzerine Zeytinburnu ve Yenimahalle istasyonlarının eklenmesi bekleniyor. Halkalı-Kazlıçeşme hattının da bitmesiyle birlikte Gebze'den Halkalı'ya 105 dakikada ulaşmak mümkün olabilecek.

YHT hatlarına abonman sistemi
Yapılan açıklamaya göre TCDD'nin yürürlüğe koymayı düşündüğü yeniliklerin başında İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren seferleri için abonman uygulaması geliyor. Obanman sisteminin hattı kullananlara büyük fiyat avantajı sunması bekleniyor.