Baraj yapmış kadar olduk

Enerji Bakanı Taner Yıldız, yalıtımı olmayan eski binalara ve eski beyaz eşyaların yenilenmesine yönelik hükümet politikalarıyla üç yılda, her yıl başına 2.5-3 milyar TL'lik tasarruf elde edildiğini söyledi

Baraj yapmış kadar olduk

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin en önemli yerli kaynağının enerji tasarrufu olduğunu belirterek: 'Son üç yıldır, her yıla dönük genel tespitlerimizde 2.5-3 milyar lira tasarrufumuz oldu. Bu büyük bir baraj yapak ve bunu ekonomiye kazandırmak anlamına geliyor.' dedi. 

Beyaz eşya ve yalıtım politikaları
Bakan Yıldız, 2012 yılının başında bu yana, tasarrufu olmayan beyaz eşya üretiminin durdurulması ve yalıtımı olmayan binaların ruhsat alamaması gibi politikaların ekonomiye büyük bir kaynak sağladığını söyleyen Yıldız: 'Yalıtımı olmayan eski binalara yönelik Maliye Bakanlığı'nın kolaylaştırıcı uygulamaları da yakında başlayacak.' şeklinde konuştu.

Torba yasa ile 22 maden kapandı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Torba Yasa'nın yürürlüğü girmesinin ardından 22 madenin kapandığını ve 5 bin maden işçisinin işsiz kaldığını da açıkladı. Yıldız, bu durumun öngörüldüğünü ve tedbirlerin alındığını da belirterek:

'Konuyu düzeltmek için bir önerge hazırladık. Önerge, işçi hak ve ücretlerindan doğan maliyet artışının işverenlere yansıtılabilmesine ilişkin. Önergenin yasalaşması halinde madenlere yönelik ihale şartları değişmişse ve maliyetler artmışsa, bunların işverenin maliyetlerine yansıtılabilmesi için kurumlara yetki verilmesi söz konusu olacak. Ama önerge muhalefet baskısıyla geri çekildi. Bunun doğru olmadığını arkadaşlara anlattım. Şimdi 22 madenci TTK'dan iş almış olanlar yeni haklarının düzenlenmemiş olması gerekçesiyle işletmelerini kapattı. Bu önerge onların işletmelerini kapatmalarının önüne geçecek olan bir önergeydi. Genel Kurul'un uygun görmesi halinde bizim önergemiz hazır ve her zaman gündeme gelebilir.' şeklinde konuştu.