Barolarda 12 kartelci banka hazırlığı

Danıştay'ın Rekabet Kurulu'na tebliğ ettiği karar uyarınca tüketicilere, 21 Ağustos 2007 ve 22 Eylül 2011 tarihleri arasında kartel oluşturarak yüksek faiz uygulayan 12 bankaya dava açma hakkı doğdu. Barolar yalnızca bu davalar için avukat istihdam etmeye başladı

Barolarda 12 kartelci banka hazırlığı

2015 yılında başlayan ve yıllar süren, 12 bankanın kartel oluşturarak vatandaşlara yüksek faiz uyguladığı yönündeki iddiaların görüşüldüğü yargı süreci, Danıştay 13. Dairesinin "tüketicinin lehine" karar almasıyla sonlandı. Karar Danıştay tarafından Rekabet Kurulu'na iletildi. Böylece, 21 Ağustos 2007 ve 22 Eylül 2011 tarihleri arasında, söz konusu bankalardan birinden kredi çeken vatandaşlara, dava açma hakkı doğdu. 

Vatandaşlara 3 kat tazminat hakkı
Söz konusu dava süreci, 12 Türk bankasının kartel oluşturduğu ve yaratılan suni faiz aralığında vatandaşlara konut, tüketici ve araç kredisi kullandırılması üzerine başladı. Danıştay kararı ile birlikte bu tarihler arasında bu bankalardan kredi çeken vatandaşlara faiz oranında zararların 3 katına kadar tazminat elde etme hakkı da doğmuş oldu. Uzmanlar zararı 500 TL'yi bulan kişilerin, 1.500 TL'ye kadar tazminat alabileceğini belirtiyor. 

Barolarda dava hazırlığı
Danıştay'ın aldığı karar uyarınca, önümüzdeki günlerde oluşabilecek dava yoğunluğuna hazırlanmak amacıyla da Türkiye'nin dört bir yanında baroların avukat istihdam etmeye başladığı öğrenildi.

Konut kredisi kullanan kişi sayısı: 1.6 milyon
Tüketici Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Hakan Tokbaş, yalnızca kendilerine son bir ayda binin üzerinde başvuru geldiğini belirterek: "Tahminen 1 milyon dava açılacak. Çünkü bu dönemde, yalnızca konut kredisi kullanan kişi sayısı 1 miyon 680 bin... Genel kredi kullanım oranı ise 30 milyon kişi düzeyinde..." dedi.