Bartın-Amasra tüneli açıldı

Bartın-Amasra Tüneli, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın da katıldığı bir törenle açıldı

Bartın-Amasra tüneli açıldı

Bartın-Amasra Tüneli, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın da katıldığı bir törenle açıldı. Bakan Elvan, tünelde ilk sürüşü, kendi makan arabasını kullanarak gerçekleştirdi.

Yapılmaz deneni yapmak
Törenin açılışında yaptığı konuşmada, Bartın'ı komşu şehirlere ve başkente bağlama yolunda kararlı olduklarını belirterek: 'Aşılmaz denilen dağları aşmak, geçilmez denilen vadileri geçmek için adeta seferberlik ilan ettik.' dedi. Bartın Şehrinin çevre yoluna duyduğu ihtiyacın herkes tarafından bilindiğini belirten Elvan, bu konudaki gerekli talimatların verildiğini söyledi.

Tüm bu imar faaliyetlerindeki temel amacın , 'milletin gönlünü yapmak' olduğunu vurgulayan Bakan Elvan:

'Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan bölünmüş yolun 9,5 kat fazlasını son 11 yılda tamamladık. Amasra, Bartın'ın turizm kapısı. Yolcu limanına gemiler yanaşamıyordu, hem yanaşma iskelesi hem de yüzer iskele yaptık. Türkiye, denizler ülkesi olduğu kadar sıradağlar ülkesi. Ülkemizin kuzeyinde, güneyinde, doğusunda, batısında dağlar var. 'Aşılmaz' denilen dağları aşmak, 'geçilmez' denilen vadileri geçmek için adeta seferberlik ilan ettik. Kuzeyden güneye, doğudan batıya kesintisiz koridor oluşturduk. Cumhuriyet tarihi boyunca sadece 50 kilometrelik 83 tünel yapılmışken, biz bunu 204 kilometreyle 277'ye çıkardık. Önümüzdeki yıl, dünyanın en uzun ikinci çift tüplü tüneli Ovit dahil, 9 tünel daha açıyoruz..' şeklinde konuştu