Başakşehir Kent Meydanı projesi nereye yapılacak?

Türkiye’nin ilk planlı şehir meydanı olacak Başakşehir Kent Meydanı projesi nereye yapılacak, içinde neler olacak? 2014 yılı sonuna kadar çalışmaların başlatılması planlanan projeye dair merak edilenleri araştırdık.

Başakşehir Kent Meydanı projesi nereye yapılacak?

Türkiye'nin ilk planlı kent meydanı Başakşehir'e yapılıyor. Avrupa'nın en büyük botanik bahçesine ev sahipliği yapacak Başakşehir Kent Meydanı projesinde yapım çalışmalarının 2014 yılı bitmeden başlatılması hedefleniyor. Peki Başakşehir Kent Meydanı projesi nereye yapılacak, içerisinde neler olacak?

Tamamlandığında Türkiye'nin ilk planlı şehir meydanı ünvanına sahip olacak Başakşehir Kent Meydanı projesi, toplamda 60 bin metrekarelik alan üzerine yayılacak. Taksim Meydanı'nın iki katı büyüklüğünde olacak meydan aynı zamanda Türkiye'nin Avrupai tarzdaki ilk meydanı özelliğini de taşıyacak.

Her ihtiyaca cevap vermek üzere planlanan yeni kent meydanı, Sağlık Kent, Türkiye'nin ve Avrupa'nın 368 bin metrekare alana sahip en büyük botanik parkı, binlerce araçlık otopark alanı, kamu kurumlarını bir arada toplaması, halkın vakit geçirebileceği restoran, kafe, selatin mimarisinde inşa edilecek 5000 kişilik cami, toplu taşıma ile kolayca ulaşılabilmesi gibi özellikleri bir arada barındıracak. Projenin 2016'nın sonuna kadar tamamlanması planlar arasında.

Başakşehir Kent Meydanı projesinde, Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük botanik parkı yer alacak. Meydanın yanı başında kurulacak botanik park, 368 bin metrekare, yani tam 100 futbol sahası büyüklüğünde olacak. Botanik parkta, yürüyüş ve spor alanları, bisiklet yolları gibi pek çok alan olacak.Yeni yollarla İstanbul'un her yerine dakikalar içerisinde ulaşma imkanı sağlayan kent merkezi toplu taşıma araçları bakımından da Türkiye'nin en kolay ulaşım sunan bölgesi olacak. Yeni şehir merkezinden tramvay, metro ve İETT'ye sadece birkaç adımda ulaşılabilecek. Başakşehir'deki resmi kurumlara toplu taşıma ile ulaşılabilecek. Özel araç sahiplerini de düşünerek planlanan yeni meydanın altında inşa edilecek binlerce araçlık otopark da meydana özel araçlarıyla gelmek isteyenlere hizmet verecek.

Başakşehir'de kamu kurumları da yeni meydanda yer alacak. Yeni kent meydanı Başakşehir'deki resmi işlemlerin tek adreste tamamlanmasına olanak sağlayacak.Başakşehir'in yeni merkezinin yanı başında Avrupa'nın en büyük sağlık kenti inşa edilecek. Yeni kent meydanına birkaç adım mesafede kurulacak İkitelli Entegre Sağlık Kampüsü ya da yaygın adıyla Sağlık Kent 2003 yılında hayata geçirilen sağlıkta dönüşüm programının en önemli adımlarından biri olacak. Türkiye'nin en büyük hastaneleri olan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi ve İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nden de büyük olacak yeni kompleks 2682 yatak kapasiteli 8 farklı hastaneyi kapsayan bir entegre sağlık kampüsü olarak tasarlandı. Genel hastane, çocuk hastanesi, kadın doğum hastanesi, onkoloji hastanesi, nörolojik ve ortopedik bilimler hastanesi, kalp hastalıkları hastanesi, psikiyatri hastanesi, fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesinden oluşacak olan komplekse yeni kent meydanına kurulacak metro, tramvay ve İETT duraklarından ulaşım sağlanacak.