Başakşehir'de "hayal" kentler tasarlandı

Başakşehir Belediyesi'nin düzenlediği "Benim Kentim Tasarım Atölyesi"nde" yaşanabilir kentler tasarlandı. Atölye, fütüristik öğeler içeren tasarımlarla geleceğin kentleri şekillendi

Başakşehir'de

Başakşehir Belediyesi'nin organize ettiği bir atölye çalışması geleceğin ve hayallerin kentlerinin tasarımına olanak tanıdı. "Benim Kentim Tasarım Atölyesi"nin katılımcıları, yaşanabilir kentleri incelemek ve hayallerdeki şehirleri kurgulamak için bir araya geldi.

Geleceğin ve hayallerin kentlerini yaratmak
Profesyonel tasarımcıların yanı sıra üniversite öğrencilerinin yoğun ilgi gösteridiği çalışmalar sırasında "Yaşam alanı nedir?", "İnsan yaşam alanı içinde nelere ihtiyaç duyar?" ve "İnsanın çevresi ile etkileşimi nasıl olur?" şeklindeki sorulara da yanıt arandı. Tasarımcı düşünme egzersizleri sırasında da 2 kişilik gruplarla katılımcıların kendi yaşam alanlarını tanımaları ve buradan hareketle yaşamak istedikleri kentleri tasarlamaları sağlandı. 

Eş, iş ve sosyal alan sarmalı dağılır mı?
Atölye'de üzerinde durulan ana unsur kentlerin insana sunduğu iş, ev ve sosyal alan üçgenindeki olanaklar oldu. Katılımcılar futuristik öğeler yardımıyla geleceğin kentlerini şekillendirirken, "kentin yeşil alanlarını kent" merkezine yerleştirildiği görüldü. Kentin içerisine giren kanallar ve iş merkezlerinin konumu ise bu eksen üzerinden ve yeşil alanla etkileşimi üzerinden kuruldu.