Başakşehir'de markalı konut gelişimi hızlı

EVA Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Esra Ersönmez, Başakşehir'in kent içinde kent olma yolunda geliştiğini belirtiyor

Başakşehir'de markalı konut gelişimi hızlı

EVA Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Esra Ersönmez, Başakşehir'in kent içinde kent olma yolunda geliştiğini belirtiyor. 

Ispartakule, Kayaşehir ve Bahçekent'i içine alan Başakşehir'in, 3. havalimanı, Kanal İstanbul, Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Köprü, dev şehir parkları gibi mega yatırım projeleri ile sürekli geliştiğini belirten Ersönmez, 1995 yılında yapılmaya başlanan toplu konutlarla Başakşehir nüfusunun artmaya başladığını ifade ediyor. Bölge halkının yarısından fazlası toplu konutlarda ikamet ediyor. 

Metrekaresi 6 bin TL'den başlıyor

Satılık konut projelerinin ilçe genelinde büyük çoğunluğunun TOKİ, Emlak Konut ve Kiptaş tarafından geliştirildiğini söyleyen Ersönmez, 3-4 yıl önce 2 bin TL'nin altında seyreden Başakşehir metrekare fiyatlarının 6 bin TL-7 bin TL'ye yükseldiğini kaydediyor. 60 bin konutluk TOKİ projesi ile bölgeye özel sektörün ilgisinin arttığını söyleyen Ersönmez, Kayaşehir projesinin düzenli yapılaşma modeli ile birçok yere örnek olduğunu kaydediyor. 

2652 yataklı 11 ihtisas hastanesinin yer aldığı şehir kampüsünün tamamlanacağını ve gelecek olan nüfusun da planlı alanlar içerisinde yer alacağını söyleyen Ersönmez, yeni projeler ve yatırımlar ile, otellere de talebin artmasının beklendiğini söyledi. 

Markalı konut gelişimi hızlı

Başakşehir'de yer alan markalı konutların hızla arttığını belirten Ersönmez, TÜİK verilerine göre toplam konut stoğunun 18 bin 265, mevcut konut stoğunun 12 bin 634 ve 2017 sonuna kadar tamamlanması planlanan 5 bin 991 konutun olduğunu söylüyor. 2015 yılında Başakşehir'de 9 bin 44 konut satıldığını söyleyen Ersönmez, bu sayının İstanbul'daki toplam konut satışlarının yüzde 4'ü olduğunu ifade ediyor. 

Firma Bilgisi: Eva Gayrimenkul Değerleme