‘Başarılı bir yıl geçirdik’

2014 yılına sayılı günler kala, inşaat sektörünün yılı nasıl geçirdiğini değerlendiren İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, Türkiye inşaat sektörünün, gelişmekte olan ülke ekonomilerindeki vasat düzeydeki büyüme performansıyla karşılaştırıldığında nispeten başarılı ve beklentilere uygun bir yıl geçirdiğini söyledi

‘Başarılı bir yıl geçirdik’

26.12.2013 / Posta Gazetesi 

İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, inşaat sektörünün 2013 yılı performansını değerlendirdi. 2014 yılına dair beklentilerini de anlatan Turgay Tanes, 2013’ün konut satışları açısından canlı sayılabilecek bir yıl olduğunu söyledi. Turgay Tanes, “2013 yılının ilk dokuz ayında bir önceki yıla göre belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı ise yüzde 13,4 oranında artış gösterdi. Ülke genelinde son 3 çeyrek boyunca kaydedilen ekonomik büyüme mevcut konjonktür içinde olumlu bir gelişme olarak görülebilir. Türkiye ekonomisinde büyümeye paralel olarak inşaat sektörü de ilk altı aylık dönemde yüzde 6,8’lik bir büyüme kaydetti” dedi.   

Son dönemlerde mevzuat konusunda yapılan düzenlemeler ve sektörü yakından ilgilendiren kanunlardaki uygulama değişiklilerinin yıl boyunca tüm firmaların gündeminde olduğunu ifade eden Turgay Tanes, “2013 yılında ayrıca, konut kredisi faiz oranlarındaki yükseliş trendine tanık olundu. Bu durumda, talep yönlü riskleri göz önünde bulundurarak firmaların anlaşmalı oldukları bankalarla, aradaki artış miktarını müşteriye yansıtmamak adına, bu maliyetleri düşürme yönünde görüşmeler yürütmesi alınabilecek aksiyonlardan biridir. Özellikle likit kalmayı tercih eden veya kısa vadeli yatırım planlayan yatırımcılar açısından baktığımızda da, faizlerin yükselmesiyle birlikte bu kitlenin portföy yatırımlarına yönelebileceği öngörülüyor” değerlendirmesini yaptı.

‘2014’teki seçimler önemli’

2014 yılının öncelikle yerel seçimlerin yapılacağı bir dönem olması itibarıyla ayrı önem kazandığına vurgu yapan Tanes, “Bunun yanı sıra FED ile ilgili belirsizliklerin devam edeceği beklentisi gibi dış etkenler de söz konusu olacak. Bu doğrultuda önümüzdeki yıl faiz oranlarının artma ihtimali bulunuyor  ve bunun konut kredisi faiz oranlarına da yansıyabileceği düşünülmekte. Faiz oranlarındaki yükseliş uzun vadeli finansman seçeneklerinin de azalmasına neden olabilecek” diyen Tanes sözlerine söyle devam etti, “Buna ek olarak faizlerin artacağı yönündeki beklenti tehlikesinin, diğer olumsuz faktörlerle bir araya geldiğinde alım kararlarının ertelenmesi ve yatırımcıların temkinli, tereddütlü hareket etmeleri söz konusu olabilecek. Buna karşın özellikle son dönemde hız kazanan kentsel dönüşüm projelerinin önümüzdeki yıl inşaat sektörü üzerinde tetikleyici bir güç olacağı da düşünülüyor. Kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Fikirtepe, Zeytinburnu, Gaziosmanpaşa gibi semtler bu doğrultuda ön plana çıkacaktır” diye konuştu.