Başbakan Ahmet Davutoğlu: Ankara ve İstanbul arasını 1.5 saate inecek!

Ankara-İstanbul YHT hattı ile Ankara İstanbul arası mesafe 1.5 saate inecek olup, projenin 2020 yılında tamamlanması planlanıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu: Ankara ve İstanbul arasını 1.5 saate inecek!

Ankara-İstanbul YHT, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın fizibilite çalışmasını büyük ölçüde tamamlandı.  Ankara ile İstanbul arasındaki mesafeyi 1.5 saate indirecek olan Ankara-İstanbul YHT, saatte 350-400 km hıza kadar ulaşacak.

YHT hattının toplam uzunluğunun 500 kilometre olup, hatta ilişkin projenin 5 milyar doları bulması bekleniyor. Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılan Ankara-İstanbul YHT projesi ile ilgili olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu şu açıklamalarda bulundu:

Ankara ve İstanbul arasını 1.5 saate indirecek yüksek hızlı tren projesini, YİD modeliyle gerçekleştirmek üzere proje çalışmalarını yürüteceğiz. Ankara-İstanbul Otobanı’na paralel olarak inşa edilecek yeni hat İstanbul Köseköy’e ulaşması planlanıyor. Projenin beyannamesine göre;

2015’te Afyonkarahisar-Uşak-Manisa-İzmir kesiminin altyapı inşaatına başlanacak. Projenin yaklaşık bedeli 4.2 milyar TL. Orta Anadolu’yu Ege ile bağlayacak bu proje ulusal demiryolu ağının entegrasyonuna da katkı sunacak. Bu hatta hem yük hem de yolcu taşımacılığı yapılacak. Proje bedeli 3.2 milyar TL olup 2020 yılında bitirilmesi planlanıyor.

İhale sürecinin devam ettiği Ankara-İstanbul YHT hattı yaklaşık 244 km güzergah uzunluğuna sahip Karaman-Niğde-Yenice hızlı tren projesi 200 km/sa hıza uygun çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak planlanıyor.