Başbakan’dan iş adamlarına müjde üstüne müjde

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın katılımlarıyla 250 İş Adamı ile gerçekleştirdiği İş Forumunda, Başbakan Erdoğan’dan iş adamlarına müjde üstüne müjde geldi

Başbakan’dan iş adamlarına müjde üstüne müjde

05 Haziran 2013 / emlakwebtv
Cezayir- Türkiye İş Forumu’nda konuşan Başbakan Erdoğan, Serbest Ticaret Anlaşması, Cezayir ile vizelerin kalkması, Doğalgaz Anlaşmasının uzatılması, Sağlık Sertifikası, Sosyal Güvenlik Anlaşması, THY’nin sefer sayısının 3 şehre çıkartılması ve teminat mektubu gibi iş dünyasını için hayati önem taşıyan konular hakkında müjdeli açıklamalarda bulundu.

Müjdeler üst üste geldi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir Başbakanı Abdülmelik Sellal, Cezayir Sanayi Bakanı Şerif Rahmeni, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bakanlar, milletvekilleri ve birçok iş adamının katılımcı olarak yeraldığı iş gezisinin ikinci durağı Cezayir’de konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan iki ülke iş adamlarına müjde üstüne müjde verdi.

İki bin iş görüşmesi yapıldı
Yapılan ikili iş görüşmelerinde Türkiye’den gelen 200 işadamının karşısında 1.000 Cezayirli işadamı bulundu. 2.000’den fazla iş görüşmesinin gerçekleştiği organizasyonda MÜSİAD Genel Başkanı Nail OLPAK Cezayir’de gösterilen ilgiden memnun olduklarını ifade etti. 200 kişilik heyet bugün itibarıyla yaklaşık değeri 750 bin dolar olan MÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi Tosyalı Holding’e ait tesisin açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleştirecek.

Cezayir ile vizeler kalkıyor
“Yetmişi aşkın ülkede biz vizeleri kaldırdık. İstiyoruz ki, Cezayir ile de vizeler kalksın” diyen Başbakan Erdoğan salondaki Türk ve Cezayirli iş adamlarından büyük alkış alınca “ Ciddi bir konsensüs var, görüyorsunuz” dedi.

Ticaret hacmi 10 milyar dolara ulaşsın
Ülkemiz, Cezayir’in ithalatında 7., ihracatında ise 8. Sırada yer alıyor. Aramızdaki ticaret hacmi geçtiğimiz yıl 5 milyar dolar seviyesine ulaştı. İstiyoruz ki, artık aramızdaki ticaret hacmi en kısa zamanda 10 milyar dolara ulaşsın. 

Doğal gaz anlaşması uzatıldı
Doğalgaz ithalatında Cezayir 4. Sırada. Süresi 2014 yılında dolacak olan yılda 4 milyar metreküp doğalgaz alımına satımına ilişkin sözleşmemizin 10 yıl süreyle uzatılması konusunda anlaşmaya varılmasından memnuniyet duyduk.

6,9 milyar doları buldu
Başbakan Erdoğan, Cezayir’de şu anda faaliyet gösteren Türk İş Adamlarının sayısının 160’ı bulduğunu, Türk Müteahhit firmalarının üstlendiği taahhütlerinin de iyi konuma geldiğini ve 6,9 milyar doları bulduğu bilgisini verdi.

Et, süt ve yumurta ürünlerinde sağlık sertifikası konusunda mutabakata varıldı
Son dönemde iki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkilerinde önemli gelişmeler kaydettiği bir alanda gıdadır, diyen Başbakan Erdoğan, iki ülkenin et, süt ve yumurta ürünlerinin ihracatı için sağlık sertifikalarının karşılıklı olarak alınması konusunda mutabakata varıldığını belirtti ve böylece ülkemizde üretilen bu tür ürünlerin Cezayir ‘e ihracatına imkân tanınmış oldu dedi.

Cezayir ile sosyal güvenlik anlaşması yapılıyor
Cezayir’de yaşayan 7 bine yakın vatandaşımızın sosyal güvencelerden yararlanabilmesi bakımından önem taşıyan sosyal güvenlik işbirliği anlaşmasının da nihai aşamaya geldiğini söyleyerek 7 bin Türk Vatandaşına müjdeyi verdi.

Cezayir’e sefer sayısı arttırılıyor
Başbakan Erdoğan, THY’nin Cezayir-İstanbul, İstanbul-Cezayir seferlerinin günde bir kere yapıldığını ve bunun Cezayir, Oran ve Kostantin şehirlerine yapılmak üzere günde 3 sefere çıkarılması için görüşmelerin devam ettiğini ifade etti.

İş adamlarına bir müjdeli haber’de teminat mektubu konusunda geldi
Cezayir Başbakanı ile yapılan heyetler arası görüşmede mutabakat kalındığını ve ilgili bakanlara talimat verildiğini belirten Başbakan Erdoğan, çok yakın zamanda Merkez Bankası Başkanlarının bir araya gelerek teminat mektubu konusunda çalışmaların başlayacağını söyledi.

Olpak, vizelerin kalkmasını istedi
Karşılıklı işbirliğini yeterli görmediklerini belirten MÜSİAD Genel Başkanı Nail OLPAK, “Bunun için, öncelikle, iş adamlarına vize konusunda, karşılıklı olarak, daha fazla yardımcı olunması, önümüzü açan bir uygulama olacaktır.” Diyerek İş Adamları adına Cezayir ile olan vizelerin kalkmasını istedi.