Başbakan: "Hesap bilmeyen inşaatçılar var"

Başbakan Erdoğan, hesap bilmeyen inşaatçıların bulunduğunu belirterek, bu firmaların balonunun patladığını, ancak bunların azınlıkta olduğunu söyledi

Başbakan:

29 Eylül 2012 / emlakwebtv / Bülent Yoldaş
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan özel bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, bazı inşaat firmalarının finansman yönetimini bilmediğini ve bankaların da bu firmaların gırtlağına yapıştığını belirterek, “Bizim bazı inşaat firmalarımız var ki, ne yazık ki bunlar finansman yönetimini hiç bilmiyorlar. Yani, hala bakkal defteri tutar gibi defter tutuyorlar. Böyle olmaz. Finansman yönetimi başka bir olay.  Büyük bir hırsla da her yere saldıramazsın. Ama bunlar saldırıyor, saldırdıkça da boğuluyor. Hatta bankalarla da farklı alışverişler içerisine giriyorlar. Bankalar acımasız, gelir seni gırtlaklar, hiç bunun şakası yok. Burada incik, büncük yazılmış sözleşme seni aldatmasın. Onun içinde neler var neler. Ondan sonra da bakıyorsun, diyor ki, böyle böyle… Öyleymiş böyleymiş, ben bunu anlamam, sen bana ödemeyi bir ay içinde yapacaksın. Orada bu sefer müteahhit firma sıkışıyor. Sonra geliyorlar bize. Biz ne yapacağız” diye konuştu.

Hasabını bilmeyen firmalar içerisinde büyük şirketlerin de bulunduğuna işaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bunların içinde bazı büyükler de var. Çalışırken öz sermayeleriyle çalışmıyorlar büyük bir kısmı. Hep krediyle çalışma noktasına gidiyorlar. Bankalarda belli bir yere kadar krediyi veriyor, bakıyorlar ki sinyaller gelmeye başladı, kırmızı yanıyor, bu sefer de hemen geri çekiyor. İşte burada balonun patlaması olabiliyor” dedi.

Gayrimenkul sektöründe bu tür firmaların sayısının azınlıkta olduğuna dikkat çeken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye için en önemli sektörlerin başında gayrimenkul sektörünün geldiğini kaydetti. Başbakan Erdoğan, “Ama geneli itibarıyla böyle mi? Ona katılmıyorum. Şu an gayrimenkul Türkiye için yine en önemli sektörlerden bir tanesidir. Hele şimdi bizim yeni çıkardığımız sukuk olayıyla ilgili olarak da, gayrimenkulde devlet başta olmak üzere, biz kendi gayrimenkullerimizden başlayarak bu işte çok ciddi bir pazarın oluşacağını görüyoruz. Oluştuğunu görüyoruz. Ve yavaş yavaş küresel sermaye Türkiye’ye gelmeye başladı, Körfez sermayesi Türkiye’ye girmeye başladı ve yatırımlarına da başladılar. Bunların bizim büyümemize çok önemli bir etkisi olacak” diye konuştu.