Başbakan’ın çılgın projeleri Dubai’deydi

Türkiye’nin ‘Onur Ülkesi’ olduğu Dubai Cityscape’te, GYODERİn düzenlediği panelde Başbakan’ın çılgın projesi ön plana çıktı

Başbakan’ın çılgın projeleri Dubai’deydi

5 Ekim 2012 /emlakwebtv
Dubai Cityscape kapsamında Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından düzenlenen paneller uluslararası yatırımcıların ilgisini çekti.  GYODER tarafından iki panelin düzenlendiği Cityscape panellerinden birinin başlığı “Türkiye’deki Atıl Alan ve Uygun Alan Projelerine Başarılı Şekilde Yön Vermek” oldu. Oturum Başkanlığını ÇEDBİK Başkanı Haluk Sur’un yaptığı bu panelin konuşmacıları ise ENSPD Investment Project Delelopment Yönetici Ortağı Mehmet Ali Ergin, Ağaoğlu Şirketler Grubu Genel Müdürü Hasan Rahvalı ve Urban Green Global Kurucusu Sidney Rasekh oldu. Panelde; “400 Milyar Dolarlık Bir Endüstri; Kentsel Dönüşüm”, “1.000.000 Yaşam İle Yeni İstanbul Projesi; Ne Kadar Gerçekçi”, “Türkiye’de Yatırımı Kolaylaştıran Yeni Yasa” ve “Yabancı Geliştiriciler ve Yatırımcılar İçin Yasal Düzenlemeler” konu başlıkları ele alındı. 

Panelde, en ilgi çeken konulardan biri de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘Çılgın Projeleri’ kkapsamında İstanbul’a kurulacak iki yeni şehir ve Kanal İstanbul projeleri oldu. 

İstanbul'daki dev proje üzerinde çalışan şehir plancısı Sidney Rashekh, ‘Başbakan’ın ‘Çılgın Proje’lerini Körfezli ve dünyadan yatırımcılara anlattı. Rashekh, 1 milyon kişinin yaşayacağı ve 400 binden fazla kişiye istihdam olanağı sağlayacak yeni şehrin Türkiye'nin kaderini değiştireceğini söyledi. Hızlı trenden yerli uçağa kadar Türkiye'nin diğer ulaşım ve altyapı projelerinden de bahseden Rashekh, yabancı yatırımcıları da bu projelere ortak olmak için Türkiye'ye davet etti. Rashekh, 46 milyon metrekare inşaat alanına sahip olacak yeni şehrin Boğaz'a paralel yapılacak bir kanala sahip olduğu bilgisini verdi. Panellerde ayrıca 400 milyar dolara mal olacak ve 7 milyon konutun yenileceği kentsel dönüşüm de anlatıldı. Ağaoğlu İnşaat Genel Müdürü Hasan Rahvalı, yatırımları kolaylaştıran yasal düzenlemeler hakkında katılımcıları bilgilendirdi. ENSdp Investment Project Development Yönetici Ortağı Mehmet Ali Ergin ise yabancı yatırımcılar için avantajları anlattı. 

Sosyal Medya’ya düşen bir tanıtım filmi Kanal İstanbul’un tüm detaylarını ortaya koydu. Eğer bu tanıtım filmi doğru ise işte Kanal İstanbul böyle olacak