Başbakan: "Reddi reddedeceğiz"

Başbakan, Taksim Gezi Parkı'na yeniden inşa edilmesi planlanan Topçu Kışlası'nın koruma kurulu tarafından reddedilmesi üzerine "Reddi reddeceğiz" dedi

Başbakan:

6 Şubat 2013
Taksim Gezi Parkı'nda yeniden yapılması planlanan Topçu Kışlası projesi, geçtiğimiz haftalarda ilgili Koruma Kurulu tarafından reddedilmişti. Kurul kararı, muhalif kent topluluklarınca büyük bir sevinçle karşılanmış ve Taksim için hala umut olduğu belirtilmişti.

Tüm bu gelişmelerin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili açıklamada bulundu. Topçu Kışlası'nı yapmakta ısrarcı olduklarını belirten Erdoğan, "Üst kurul reddetmiş. Biz de reddi reddedeceğiz. Rus mimarisi deniliyor, ona bakarsanız İstiklal Caddesi de barok mimari. Kışlanın bir bölümü müze olabilir, ortası yeşil alan. Diğer bölümünde İstiklal Caddesi'nin devamı niteliğinde alışveriş merkezi. Üstü rezidans ve otel. Yap-İşlet-Devret modelini düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Proje iptali için 50 bin imza toplanmıştı
Taksim Projesi açıklandığından bu yana muhalif kent grupları çeşitli çalışmalar gerçekleştirdi ve projenin iptali için imza kampanyası düzenledi. Bu kampanya sonucunda 50 bin ıslak imza toplanarak Koruma Kurulu'na teslim edildi. Koruma Kurulu ise hazırlanan projenin Topçu Kışlası'nın "özgün mimarisi"ne dair yeterli bilgi ve belge içermediğini belirtti ve projeyi reddetti. Kararda, Taksim Gezi Parkı'nı dikkate alarak hazırlanacak, meydan ve çevresiyle uyum sağlayan alternatif projelerin değerlendirilebileceği de yazıyor.

Taksim Kışlası olarak da bilinen Halil Paşa Topçu Kışlası, 1780 yılında Krikor Balyan tarafından yapıldı. 1940 yılında, zamanın İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar'ın isteği ve Avrupalı şehir plancı Henri Prost'un tavsiyesi üzerinde yıkılan yapı yerine Taksim Gezi Parkı yapılmıştı.