Başbakan Yardımcısı Canikli'den dolar yorumu: Hedefte faiz var

Başbakan Yardımcısı Canikli, dolar/TL kurundaki ani sıçramaya ilişkin yorumunda: "Birileri kuru kullanarak faizlerin yükselmesini talep ediyor..." dedi.

Başbakan Yardımcısı Canikli'den dolar yorumu: Hedefte faiz var

Türkiye son iki gündür, yükselişi engellenemeyen dolar kuruna kilitlenmiş durumda. Halen 3.73 TL düzeyinde seyreden dolar kuruna ilişkin bir yorumda bulunan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, birilerin kur üzerinden faizi yükseltme gayesi taşıdığını iddia etti.

Canikli: Hedef faizlerin yükselişi
Özel bir tv programında yaptığı açıklamada kuru kullanarak dalgalanma oluşturmak ve faizlerde yükselme talep eden belli bir kesim olduğunu vurgulayan Canikli: "Koro halinde faizi artırmaya yönelik bir kampanya var. Ama kararı onlar vermez. Merkez bankası verir..." şeklinde konuştu. Canikli Türkiye'nin düşük bir dolarizasyon ortamı içinde bulunduğunu ve hanehalkının döviz talebinde bulunmadığını da vurgulayarak, kur hareketlenmesinin enflasyona büyük ölçüde yansıdığını ve eski yıllara göre oldukça düşük düzeyde kaldığını da sözlerine ekledi. 

Dolar ve euro rekor kırdı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı ile başlayan seferberlik hareketine karşın doların engellenemeyen yükselişi üst üste rekor düzeyi kat etmeyi sürdürüyor. An itibarıyla dolar 3.73, Euro ise 3.93 seviyesini zorluyor. 

Faiz doların ateşini söndürür mü?
Konuyla ilgili yorum yapan uzmanlar, dolar ve euronun ani yükselişini Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın para ve faiz politikalarına bağlıyor. Piyasalar TCMB'nin Türk lirasındaki sert düşüşlere karşın siyasi endişelerle faiz artırımına yönelmeyeceği endişesi taşıyor. Gözler ise 27 Ocak tarihli  Fitch değerlendirme  ve Çarşamba günü Trump'u yapacağı ilk basın toplantısına çevrilmiş durumda