Başbakan Yardımcısı Şimşek: Müteahhitlere uluslararası alanda desteğimiz sürecek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye ve çevresinde gelişen olayların müteahhitleri etkilediğine dikkat çekerek "Ancak bu etkinin sınırlı kalması için adımlar attık. Atmaya da devam edeceğiz..." dedi.

Başbakan Yardımcısı Şimşek: Müteahhitlere uluslararası alanda desteğimiz sürecek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türk müteahhitlerinin son dönemde gösterdiği performansın önemine dikkat çekerek "Türkiye Müteahhitler Birliği üyelerini tebrik ediyorum. Çünkü zaman ihracat seferberliği zamanıdır..." dedi.

Herhangi bir ekonomi bu şokların altından kalkamazdı

2008 yılındaki küresel krizle başlayan ve sonrasında Türkiye ve çevresindeki terör, darbe girişimi ve seçim gibi olaylar nedeniyle ekonominin zor dönemden geçtiğini belirten Şimşek "Herhangi bir ekonomi bu şokların yarısıyla karşı karşıya kalsa, bir daha belini doğrultamayacak bir krize girmiş ve çıkmamış olacaktı. Türkiye, kim ne derse desin doğru politikalar ve uygulamalar sayesinde büyük bir direnç ve performans ortaya koydu” diye konuştu." ifadelerini kullandı. 

Zor ülkelerde büyük işler başarmak

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Türk müteahhitlerinin yaşanan bu olaylardan olumsuz yönde etkilendiğini ancak bu etkiyi sınırlamak için Hükümet olarak önemli adımlar attıklarını da vurgulayarak

"Ancak hiçbir şekilde kötümser olmaya gerek yok. Sizler en zor şartlarda muazzam işler başarıyorsunuz. En zor ülkelerde büyük işler başarıyorsunuz. Güncellenecek Gümrük Birliği ile hukukun çok iyi işlediği Avrupa’da kapıların da size açıldığını düşünürseniz çok yeni geniş alanlar açılacaktır. Bir iki yıl sonra çok farklı bir ortama, belki de baş edemeyeceğiniz kadar ilave iş imkânlarının olacağı bir ortama doğru gidiyoruz.' şeklinde konuştu.