Başkan’ın yeni Okmeydanı hayali

Okmeydanı’nda 50 yıllık mülkiyet sorununu çözerek vatandaşa tapularını dağıtmaya başlayan Beyoğlu Belediyesi’nin yeni hedefi ‘Kentsel Dönüşüm’. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan yeni Okmeydanı hayalini anlattı

Başkan’ın yeni Okmeydanı hayali

06.02.2014 / Posta Gazetesi

İstanbul’un tarihi semtlerinden Okmeydanı’nda yaşayanların 50 yıllık mülkiyet sorunu çözüldü ve tapular dağıtılmaya başlandı. Beyoğlu Belediyesi şimdi de Okmeydanı’nı Kkentsel dönüşüm kapsamına alıp, yeni baştan yaratmayı hedefliyor. Büyük bir bölümünün mülkiyeti Fatih Sultan Mehmet Vakfı’na ait olan Okmeydanı’nda uzun bürokratik çalışmalar sonrasında takas yöntemiyle mülkiyet önce Milli Emlak’a devredildi. Ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı hazırladı. Sonrasında da bina oturum alanları hesaplanarak, bölgede yaşayanlara yeni imar planları üzerinden hisseli arsa tabusu alma hakkı tanındı.

Okmeydanı’nda satışa sunulan 20 bin 874 tapu olduğu bilgisini veren Ahmet Misbah Demircan, 12 bin tapu hak sahibinin evraklarını tamamladığını, 233 tapunun yeniden düzenlenerek hak sahiplerine teslim edildiğini ve 525 tapunun da düzenlenme aşamasında olduğunu kaydederek, “Tapu dağıtımının tamamlanması haliyle vakit alacak. Buna karşılık tapu için müracaat ve evrakın hazırlanmasından başka bir işimiz kalmadı. Yani tapular müktesep hak olmuş durumda” diye konuştu.

100 bin kişilik yeni Okmeydanı
Ahmet Misbah Demircan, Demircan, hazırladıkları imar planları kapsamında yeni Okmeydanı’nın ekonomik kaynağını turizm ve hizmet sektörü olarak kurguladıklarını ifade ederek, 100 bin kişinin yaşayacağı bu yeni şehirde 30 bin kişilik bir istihdam oluşturmayı hedeflediklerini kaydetti.
Okmeydanı’nı kentsel dönüşüm kapsamına almayı, yeni binalarını tamamlayıncaya kadar vatandaşlara kira yardımı yapmayı planladıklarını belirten Ahmet Misbah Demircan, “Binaları tamamlandıktan sonra vatandaşlarımız yeni evlerine gelip ikamet edecekler. Son karar vatandaşımızın” dedi. 

3 milyon metrekare inşaat alanı

Yeni imar planları yapılan ve vatandaşı tapuları dağıtılan ‘Yeni Okmeydanı” 1 milyon 600 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor. Mevcut durumda yaklaşık 2 milyon metrekare inşaat alanı bulunan Okmeydanı’nda yeni imar planları sonucunda yüzde 50 imar artışına gidilerek inşaat alanı 3 milyon metrekareye çıkartıldı.4 bin 600 parselin bulunduğu Okmeydanı’nda 5 bin 600 bina, 24 bin bağımsız bölüm yer alıyor. Yeni planda arazinin yüzde 56’sı tarihi alanlar, konut, ticaret, spor, kültür, eğitim, dinlenme alanları olarak tanımlanırken, yüzde 44’ü ise konut ve ticaret alanı olarak belirlendi.