Başkan konuştu: Küçükçekmece'de ne oluyor?

ArkiPARC 2013 ön etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Başkanlar Konuşuyor”un ilk konuğu Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay oldu

Başkan konuştu: Küçükçekmece'de ne oluyor?

2 Kasım 2012 / emlakwebtv
ArkiPARC 2013 ön etkinlikleri kapsamında Kentsel Strateji ve Arkitera Mimarlık Merkezi işbirliği ile düzenlenen “Başkanlar Konuşuyor” etkinliğinin ilki 1 Kasım Perşembe günü yapıldı. "Başkanlar Konuşuyor" etkinliğinin ilk konuğu ise Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay oldu. 
Kentsel Strateji'den Ali Faruk Göksu'nun moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte ilk sözü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Şube Müdürü Zeynep Afşören alarak bakanlığın son dönemde çıkarmış olduğu Afet Yasası hakkkında bilgilendirme yaptı. Afşeören konuşmasında deprem risklerinden, istatiklerden söz ederken özellikle İstanbul'daki afet risklerine vurgu yaptı. Depremlerin bıraktığı hasarların maddi ve manevi boyutunu gözler önüne seren Afşeören, 1939 Erzincan Depremi'nden bu yana hiç bir ders çıkarılmadığını fakat son yasalar ile bunun değişeceğini belirtti.

Küçükçekmece dönüşüm projeleri
Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Küçükçekmece bölgesindeki "Kartaltepe Mahallesi Kentsel Yenileme Projesi" ve "Küçükçekmece Meydanı Çevresi Kentsel Yenileme ve Tasarım Projesi" hakkında katılımcılara, özellikle yatırımcılara bilgi vermek ve süreci anlatmak üzere "somut örneklerle ilerlemek istiyorum" diyerek söze başladı. Neden dönüşüm yapılması gerektiğini, "bu depremde ölenler şanslı olacaktır" diyerek vurgulayan Yeniay, İstanbul'da gerçekleşecek olası bir depremde gerçekleşecek hasarın beklenenden çok daha fazla olacağını kimi sokaklara adım dahi atılamayacağını dile getirdi. Afet odaklı kentsel dönüşümün önemine vurgu yaptı.

Dönüşüm alanlarında halkla birlikte çalışmak istiyoruz
Kartaltepe Mahallesi Kentsel Yenileme Projesi'ne dair mülkiyet durumlarını belirten Aziz Yeniay, "Dönüşüm alanlarında halkla birlikte çalışmak istiyoruz" dedi. Kamu kurumları olarak görevlerinin değer yaratmak olduğuna vurgu yapan Yeniay, Kartaltepe Mahallesi Kentsel Yenileme Projesi'nin Küçükçekmece'nin kimliği açısından büyük önem taşıdığını vurguladı. Projenin bölgedeki halk ile birlikte yapılan toplantılar sonucunda bir sorun çıkmadan devam ettiğini belirten Yeniay, "halkın kafasındaki soru işaretlerinin temizlenmesi ile projenin daha sağlıklı ilerleceği açıktır" dedi. Projeye ait haritalardan birinde "imza durumları ve yıkım durumları" konusunda son durum açıkça ortaya kondu. Yeniay, dönüşüm projesi içinde yer alan belediye binasının yakınında yer alacak Beylikdüzü Metrosu için hazırlanan transfer merkezi ise oluşacak olan otopark ihtiyacı konusunda daha dikkatli çalışılması gerektiğini vurguladı.

Yeniay sözlerine Küçükçekmece Meydanı Çevresi Kentsel Yenileme ve Tasarım Projesi ile devam etti. Yeniay, proje alanından ve mevut inşaat alanından söz ederek "Giderek köhneleşen ve çöken mevcut kentsel dokunun yenilenmesi"nin hedef olduğu belirtti. Proje alanının aynı zamanda 3. derece bir Arkeolojik Sit Alanı'nı da kapsadığını belirten Yeniay, "Çöküntü sadece fiziki olmuyor aynı zamanda ekonomik olarak da kendini hissediyor" dedi. Yeniay ayrıca "Kurum olarak biz ticaret yapmıyoruz" dedi.

Gayrimenkul Yatırım Ajansı önerisi
TSKB Değerleme Genel Müdürü Işıl Dinçer ise sözlerine "SPK lisanlı uzmanlar işin hem başında hem sonunda önemli yer alıyor" diyerek başladı. Dinçer, bir bölgenin dönüşüm alanı olmasından öncesi ile sonrası arasında ciddi farklılıklar olduğunu belirtti ve özellikle kentsel dönüşümde yaşanan sorunların "değer" konusunda olduğu vurguladı.
Yabancı yatırımcıların Türkiye ilgisinin büyük olduğuna dikkat çeken ve Avrupa'da yatırım yapılacak ülke yok sözleri ile devam eden Dinçer, Türkiye'deki son 7-8 ayda yapılan yasa değişiklikleri ile birçok yabancı yatırımcı Türkiye’yi radarına aldı. Fakat yabancı firmaların Türkiye’deki gayrimenkul yatırımları konusunda bilgi almaları için bir kamu otoritesi eksikliği var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himayesinde bir birim ya da Gayrimenkul Yatırım Ajansı gibi kamu otoritesine ihtiyaç var” diye konuştu.