Başkan Tuna: 'Kanal Ankara rafa kaldırılmadı'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, daha önce rafa kaldırıldığı yönünde haberler yapılan Kanal Ankara'nın bir bütün olarak ihale edileceğini söyledi.

Başkan Tuna: 'Kanal Ankara rafa kaldırılmadı'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Kanal Ankara projesinin rafa kaldırılmadığını söyledi. Daha önce, diğer bir dizi projeyle birlikte iptal edildiği yönünde haberlerin yapıldığı Kanal Ankara projesinin rafa kaldırılmadığını belirten Tuna: "Proje bir bütün olarak ihale edilecek..." dedi

Kanal Ankara haberleri doğru değil

Katıldığı özel bir televizyon kanalında Ankara ile ilgili önemli soru başlıklarını yanıtlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Kanal Ankara projesiyle ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığını, Kanal Ankara projesinin rafa kaldırılmadığını söyledi. Başkan Tuna, Kanal Ankara projesinin bir bütün olarak projelendirildiğini belirterek: "Kanal Ankara projemiz bir bütün olarak ihale edilecek. Hesap soracak tek adamın bulunması lazım..." ifadelerini kullandı. 

Ankapark'ın yüzde 90'ı tamamlandı

Katıldığı televizyon programında eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile görüşmekte olduğunu ve kendisinin görüşünü almayı faydalı bulduğunu belirten Tuna: "Melih Gökçek ile görüştüm. Görüşürüm de. Kendisinin fikirlerini almak faydalı olur..." dedi. Mustafa Tuna, Ankapark projesinin Ankara'ya önemli bir turist akışı sağlayacağı yönünde bir tahminle girişilmiş bir proje olduğunu vurgulayarak: "Bu işlere, bu umutla başlanmış. Ankapark ile ilgili mahkeme kararları da olmuş. Nihayetinde bu proje tamamlanmak üzerinde. Yüzde 90 oranında bittiğini söyleyebiliriz. Ancak hemüz bir anlaşma yok. Görüşmelerimiz ise sürüyor..." dedi. 

7. Cadde'de referandum yapın, biz uyarız

Başkan Mustafa Tuna, 7. Cadde'nin geleceğinin referandum ile yapılması noktasında mutabık olduklarını ve 'Referandumu yapın, biz de o karara uyarız.' yanıtını verdiklerini belirterek: "Daha önce de bir çalışma yapılmıştı. Biz de bu karara uyarız demiştik. Çankaya'da yaşayan vatandaşlar da benim vatandaşım. Başka partiye oy verdi diye düşman edebilir miyim?" ifadelerini kullandı. 

Ulus projesinde son durum

Diğer taraftan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Ankara Başkanı İlhan Erdal öncülüğündeki bir heyeti de kabul etti. Görüşme sırasında Ulus projesine ilişkin olarak MÜSİAD Başkanı İlhan Erdal'ın “Ulus Projesi bizler için çok önemli bir proje. Tamamlanması halinde Ankara’ya ve Ankaralılara her anlamda katma değer sunacak bir proje. Yurt dışından turistler geldiğinde tanıtabileceğimiz bir alanımız yeteri kadar yok” şeklindeki ifadelerine karşılık olarak Mustafa Tuna:“Ulus Projesi mevcutta başladığı gibi devam etmekte. Ancak ilerleyen zamanda bizlerin de yön verdiği çalışmalar yapılacak. Ankara’nın her konuda kazanması için biz üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız” yorumunda bulundu.

Başkentray projesi Mart 2018'de hizmete girecek

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, 2018 yılında ulaşım ağına ek ücret getirilmeyeceğini de belirterek Başkentray projesinin hizmete alınma tarihi hakkında da önemli bir açıklamada bulundu. Yeni hatlarla ilgili talepler zoluşturduklarını ve bu konunun Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma Bakanımız Ahmet Arslan'a taleplerimizi ilettik. Başkentray projesi Mart ayında hizmete girecek. Ankarılalara ulaşım noktasında büyük bir kolaylık sağlanacak..."  dedi.