Başkente, lüks konut OneTower geliyor

Tabanlıoğlu Mimarlık, Oran’da yapımına başlanan ‘OneTower’ ile Ankara’daki ilk konut kulesi ve avm projesine imza atacak

Başkente, lüks konut OneTower geliyor

12 Mart 2013 / emlakwebtv
Lüks konut projelerinin ardı ardına yükselmeye başladığı Ankara, Oran’da yapımına başlanan ‘OneTower’ ile mimarlıkta gerçek bir marka ile tanışmaya hazırlanıyor.
Building  Design dergisinin ‘Dünya mimarlığı ilk 100’ listesine Türkiye’den giren  tek ofis olan; İstanbul Modern, Kanyon,  Levent Loft,  Loft Bahçe,  Sapphire  gibi İstanbul’a değer katan ödüllü projeleri hayata geçiren Tabanlıoğlu Mimarlık, OneTower  ile Ankara’daki ilk konut kulesi ve avm projesine imza atacak.
OneTower projesini uygulayan İTO Yatırım’ın ortaklarından Özkan Özçelik,  Oran’da, Başkent’e simge bir yapı kazandırmak amacıyla ortakları Ahmet Pelit  ve Orhan Tan ile birlikte yola çıktıklarını belirtti.

OneTower’ın yapımına başlandığı arazinin, Ankara’nın en değerli arsalarından biri olduğunu kaydeden Özçelik,  “Arazinin rakımı ve konut kulesinin yüksekliği gözönüne alındığında OneTower’ın en üst katında oturacaklar, Ankara’yı en tepe noktadan panoramik bir şekilde seyretme imkanına sahip olacak. İTO Yatırım, bir anlamda Ankara’nın zirvesini şekillendirecek. Böyle bir yapının bir kimliği olsun istedik.  Bu kimliği de yapıya ancak mimarı verebilirdi. One Tower, Ankara’nın simgesi, bir numaralı kulesi olacaksa, mimarı da Türkiye’nin bir numarası olmalı düşüncesiyle Tabanlıoğlu Mimarlık’a  teklif götürdük” dedi.
Özçelik, tekliflerini kabul eden Tabanlıoğlu Mimarlık’ın hazırladığı tasarımla ne denli doğru bir karar verdiklerinin de ortaya çıktığını vurgulayarak, bu ay yapılacak lansman ile  tanıtılacak “OneTower”a Ankaralıların da büyük ilgi göstereceklerine inandıklarını söyledi.

Tabanılıoğlu Mimarlık’ın ortaklarından Murat Tabanlıoğlu da Ankara’da daha önce de projeler gerçekleştirdiklerini, medya merkezi  projesiyle  de “Ulusal Mimarlık Ödülü” aldıklarını anımsattı.

OneTower’ın Ankara’daki ilk konut kulesi ve avm projeleri olacağının altını çizen Tabanlıoğlu, ‘” İTO Yatırım için başkentte konut ağırlıklı  örnek bir karma proje tasarlama imkanı bizi heyecanlandırdı.  Konutları ve yapının çevresiyle kurduğu doğru ilişki sayesinde bir yaşam biçimi öneren bu projeyi uygulama şansı  verdiği için İTO’nun teklifini memnuniyetle kabul ettik.  Projenin Oran’da uygulanacak olması da bizim için önemliydi. Oran gibi, iyi örneklerle olumlu yönde büyüme hedefleyen,  kentsel anlamda artı değer kazanacak bir semte öncü bir yapı kazandırmak mimar olarak bizler için çok önemli” diye konuştu.
Ankara’nın lüks konut ve avm projelerinde İstanbul’a nazaran daha şanslı olduğunu ifade eden Murat Tabanlıoğlu, şöyle devam etti:
‘’Birçok konuda olduğu gibi yapılanma ve mimari gelişmeler konusunda da İstanbul bir tecrübe sahnesi olarak ilk örneklerini verdikten sonra Ankara, olanı biteni, yapılanı değerlendirdiği bir süreci takiben, dikkatli adımlarla bu ivmeye dahil oluyor. Ankara bu anlamda kararlı adımlarını atmaya başladı ve bu süreç hızlanacaktır diye düşünüyorum. Umarım ilk örnekler doğru örnekler olarak gerçekleşir ve pozitif bir rekabet sonucu sağlıklı bir kentsel gelişimle neticelenir.’’

Her projeleri ödüllü
Tabanlıoğlu Mimarlık; Murat Tabanlıoğlu tarafından, Atatürk Kültür Merkezi, Yeşilköy Havalimanı, Galleria ve Ataköy Turizm Merkezi gibi öncü projelerin mimarı olan Dr. Hayati Tabanlıoğlu ile birlikte 1990 yılında İstanbul’da kuruldu. Melkan Gürsel Tabanlıoğlu 1995 yılında firmaya ortak olarak katıldı. Merkezi İstanbul’da olan, Ankara ve Dubai’de ofisleri bulunan Tabanlıoğlu Mimarlık, 130’dan fazla çalışanıyla projelerini yoğunlukla Türkiye’de ve başta Orta Doğu ve BDT ülkeleri olmak üzere uluslararası arenada sürdürmektedir.
Projeleriyle ulusal ve uluslararası onlarca ödüle layık bulunan Tabanlıoğlu Mimarlık; kentsel gelişime ivme kazandıran, bulundukları yerin imgesi haline gelen projeler gerçekleştirdi.

Tabanlıoğlu Mimarlık, Levent Loft, Loft Bahçe, Kanyon, Sapphire, Zorlu Levent, ESAS Aeropark, Marmara Forum, Asmaçatı ABN, Bodrum Havalimanı, Doğan Medya Merkezleri, İstanbul Modern, Kazakistan’da Astana Arena, Astana Media Center, Libya’da Tripoli Kongre Merkezi, Ekvator Ginesi’nde Sipopo Kongre Merkezi, Dubai’de Crystal Towers gibi projeleriyle birçok ilke imza atmıştır.

Tabanlıoğlu Mimarlık hakkında detaylı bilgi için http://www.tabanlioglu.com/