Basmane Çukuru'nda yeni kriz

İzmir'in senelerdir çözümlenemeyen Basmane Çukuru sorunu yeni bir boyut kazandı. Son olarak arazi üzerinde Folkart Yapı tarafından geliştirilen ve ruhsat aşamasına gelen proje ile ilgili "durdurma" kararı çıktı

Basmane Çukuru'nda yeni kriz

İzmir'de yaklaşık 19 yıldır devam eden Basmane Çukuru sorunu yeni bir krizle karşı karşıya kaldı. Son olarak Tasarruf Mevduati Sigorta Fonu tarafından Folkart Yapı'ya satılan arazi üzerinde geliştirilen ve ruhsat aşamasına gelen proje de İzmir'in Eski Büyükşehir Belediye Başkanları'ndanYüksel Çakmur'un girişimiyle İzmir 5. İdare Mahkemesi'ne görüşülen davadan çıkan karar  karar ile durduruldu. 

Basmane Çukuru'nde yeni iptal

1999 yılından günümüze arka arkaya gerçekleştirilen imar planı iptalleri nedeniyle yapılaşmaya bir türlü açılamayan İzmir'in Basmane Çukuru yeni bir krizin içine girdi. İzmir Eski Büyükşehir Belediye Başkanlarından Yüksel Çakmur ve arkadaşları tarafından açılan davadan, son olarak TMSF'den araziyi satın alan ve İzmir'e yakışır bir proje inşa etme gayesiyle hareket eden Folkart Yapı'nın projesini durdurma kararı çktı. Hürriyet'te yer alan habere göre 1999 yılı ve sonrasındaki imar planlarının iptal edilme davalarını da açan Çakmur'un girişimiyle başlayan davada, 2013 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi tarafından da onaylanan Basmane Çukuru imar planları, aradan geçen 4 yıllık zaman zarfı sonrasında iptal edilmiş oldu. Mahkemenin aldığı iptal kararında bölgede hayata geçirilecek proje ve yapılaşmanın, trafik yoğunluğunu olumsuz yönde etkileyecek olması ve inşaat yoğunluğu gibi faktörler etkili oldu. Alınan bilgiye göre mahkeme 1/5000 ölçekli planlarla ilgili herhangi bir karar almadı. 

Basmane projeleri İzmirlilere sorulmuştu

Yaklaşık bir yıl önce gerçekleştirilen ihale ile Basmane Çukuru olarak bilinen araziyi TMSF'den satın alan Folkart Yapı, bölgede hayata geçirilecek projenin niteliğine İzmirlilerin karar vermesi yönünde bir kampanya başlatmıştı. Arazi üzerinde uygulayacağı inşaat çalışmaları öncesinde "Karar İzmir'in" isimli bir web sitesinin de yayına başlayan ve inşa edilecek projeyle ilgili olarak İzmirlilerden görüş almaya başlayan Folkart, 3'ü yerli 3'ü de yabancı firmalara ait olmak üzere toplam 10 projesi kamuoyunun gündemine sunmuştu. Folkart yapılan oylama sonrasında en çok oyu alacak olan projeyi hayata geçirme kararı almıştı. Basmane için proje hazırlayan firmalar arasında DDG Mimarlık; Mad Architects ve Tabanlıoğlu Mimarlık gibi tanınmış markalar da bulunuyordu. 

Basmane Çukuru'nda yeni kriz

Tarihte Basmane Çukuru Problemi

- 1999: Burhan Özfatura döneminde imar planı ve sözleşmelerle yapımının önü açılan Basmane Çukuru'na yapılacak dünya Ticaret Merkezi İnşaatı, Yüksek Çakmur tarafından açılan dava sonucunda iptal edildi. Aradan geçen zaman içinde arazinin sahibi EGS Bank iflas etti ve Güçbirliği Holding de borçlarını ödeyemedi. Ödenemeyen bu borçlar karşılığında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, şirket hisselerine el koydu ve arazinin yeni sahibi oldu. 

- 2013: Dünya Ticaret merkezi projesinin inşası yeniden gündeme geldi. Planların revizasyonu sonrasında yeni proje için yeni imar planı Konak Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi tarafından da onaylandı. Paralel olarak TMSF de hisselerin satışı için hareket geçti ve aynı sene içinde Güçbirliği ve EGS'nin onayı ile hissesinin yüzde 30'ler seviyesine çıkardı. bu tarihten sonra Basmane Çukuru'nun satışını düzenleyen ihale bir kaç defa tekrarlandı.

- 2016: TMSF tarafından 80 milyon dolarlık bedele düşüldüğü üçüncü ihalede Sancak ailesinin Saya Grup'a bağlı madencilik şirketi Livamine Madencilik bu bedel karşılığında araziyi almaya hak kazandı. Böylece Folkart Yapı arazi üzerinde hayata geçirilecek inşaat için ünlü mimarlık markalarına proje geliştirmeye başladı.