Bataklık arazi devleti bağlamaz

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, 3. Havalimanı'nın bataklık zemininin devleti zarara uğratmayacağını söyledi

Bataklık arazi devleti bağlamaz

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan 3. Havalimanı'na ilişkin tüm etütlerin yapıldığını ve çalışmaların 'oldukça iyi gittiğini' söyledi. Kanal 7'de yayınlanan 'Başkent Kulisi' programında, 3. Havalimanı zemininin 'bataklık olduğu' şeklindeki sorulara yanıt veren Elvan, 'arazi yapısındaki olumsuz' niteliğin devleti zarara uğratmayacağını belirtti. 

Bataklık devleti bağlamaz
3. Havalimanı'nın yapılacağı arazide şu ana kadar ciddi zemin etüdü çalışmaları ve 700'ün üzerinde sondaj çalışması gerketleştiğini belirten Elvan: 'Şu anda çalışmalar gayet iyi gidiyor. Tüm etütlerini, sondajlarını, zeminle ilgili çalışmalarını tamamladıktan sonra da ve biz de tüm orman izinlerini Orman Genel Müdürlüğünden aldıktan sonra da yapım çalışmalarına başlayacaklar.' ifadelerini kullandı.

Mega projenin yılı: 2017
Üçüncü Havalimanı'nın ilk etap çalışmalarının 2017 sonunda açılacağını ve  Üçüncü boğaz köprüsünün de bu yıl hizmete açılacağını belirten Elvan, Çanakkale Boğazı'na yapılması planlanan köprüye ilişikin olarak yaptığı değerlendirmede, ihaleye çıkma hedefinin 2015 yılı olduğunu vurguladı.