Batı’ya Şehir kurdu yeni yatırımlara hazırlanıyor

İstanbul’unyeni iş akı Basın Ekspres Yolunun giriş kapısında Türkiye’nin en büyük karma projelerinden Batışehir’de son aşama geleb Ege Yapı, 700 milyonluk yeni yatırımlar için kolları sıvadı. Şirketin yeni yatırımları arasında dev kentsel dönüşüm projeleride var

Batı’ya Şehir kurdu yeni yatırımlara hazırlanıyor

İstanbul Bağcılar’daki 818 bin metrekarelik Batışşehir projesinin sonuna yaklaşan Ege Yapı Group, gelecek dönemde Yedikule, Kağıthane ve Beylerbeyi’nde geliştireceği 700 milyon liralık üç yeni projenin daha yapımına başlayacak. Grubun yeni yatırımları arasında Sarıyer ve Ataşehir Yenisahra’daki yaklaşık 2 bin konutluk kentsel dönüşüm projeleri de yer alacak.

Batışehir’de sona yaklaştı

Ege Yapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, Türkiye’nin en büyük karma projelerinden Batışehir projesinde 2014 başından bu yana 500 ailenin yaşamaya başladığını ifade ederek, Temmuz ayında 2. Etap teslimlerine başladıklarını, yıl sonuna kadar 2 bin 300 konutun teslimini tamamlayacaklarını açıkladı. 2015 sonunda tüm projenin tamamlanacağı bilgisini veren Kabadayı, “Proje içindeki otel için Sheraton Four Point ile anlaştık. 2015 ikinci çeyreğinde otel hizmete girecek. Projede yer alan 123 adet dükkan ve iş yerinin açıktırma yöntemi ile satışını Eyül sonu gibi yapacağız. 123 dükkan içi şuana kadar 650 ön talep gelmiş durumda” dedi.

Yedikule 2015’in ilk çeyreğinde

İnanç Kabadayı, Yedikule’de Devlet Demiryolları'nın eski atölyelerinin bulunduğu Emlak Konut GYO’nun 40 bin metrekarelik arazisi üzerinde rezidans, ofis, ticari ünitelerden oluşan bir proje hayata geçirecekleri bilgisini vererek, Kabadayı, projenin izin süreçlerinin devam ettiğini kaydetti. Araziyi Emlak Konut GYO’dan geçen yıl düzenlenen ihale sonucunda 302 milyon 680 bin liralık toplam satış geliri ve yüzde 35.01 Emlak Konut arsa payı teklifiyle aldıklarını hatırlatan Kabadayı, “Yedikule projemiz İstanbul surlarına komşu. Bu nedenle özenli ve dikkatli bir proje hazırlıyoruz. Projemizdeki kapılarımız 2-3 katlı alçak binalardan oluşacak” diye konuştu.

Kağıthane projesi hakkında da bilgi veren Kabadayı, “53 dönümlük cadeye cepheli bir arsa üzerinde gerçekleştireceğimiz karma projemiz yaklaşık 100 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olacak” dedi.

Yenisahra ve Sarıyer’de dönüşüm

 

İnanç Kabadayı, Sarıyer’de 60 dönüm ve Ataşehir Yenisahra’da ise 80 dönümlük alanlarda yaklaşık 2 bin konutluk kentsel dönüşüm çalışması içinde olduklarını belirterek, “buralarda sözleşme süreçlerimiz devam ediyor. Kentsel dönüşüm uzun bir süreç. Hedefimiz 1.5 yıllık bir süreç sonunda bu iki bölgede projelerimize başlamak” dedi.

Yerel tönetimler inisiyatif almalı

Kentsel döüşüm uygulamaların bundan sonraki süreçte hızlanacağına değinen İnanç Kabadayı, Kentsel dönüşümde yerel yönetimlerin öncülük yapması gerekiyor. Her bölgenin kendine özgü yapısı, sosyolojisi var. Yerel yönetimlerin bu özellikleri ve koşulları dikkate alarak, modeler, projeler geliştirmesi, sorumluluk alması gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.