‘Batı Yakası’ İstanbul’un yeni yaşam merkezi

İstanbul’un ‘Batı Yakası’ olarak tanımlayabileceğimiz Basın Ekspres Yolu çevresi turizm, ofis ve konut yatırımlarıyla İstanbul’un yeni iş yaşam ve turizm merkezine dönüşüyor

‘Batı Yakası’ İstanbul’un yeni yaşam merkezi

8 Haziran 2013 / Bülent Yoldaş / Posta Gazetesi

İstanbul’un ‘Batı Yakası’ olarak tanımlayabileceğimiz  Basın Ekspres Yolu çevresi turizm, ofis ve konut yatırımlarıyla İstanbul’un yeni iş yaşam ve turizm merkezine dönüşüyor. Bölgede konut fiyatlarının metrekare fiyatı 3 bin 500, 4 bin 500 TL aralığında seyrediyor

Basın Ekspres Yolu çevresi, birbiri ardına hayata geçen ofis, rezidans, otel ve alışveriş merkezi yatırımlarıyla, Büyükdere Caddesi’nin ilk zamanlarını hatırlatıyor. Atatürk Havalimanı, E-5, TEM ve sahil yolunu birleştiren Basın Ekspres Yolu çevresi, birbiri ardına inşa edilen ofis, otel, alışveriş merkezi rezidans projeleriyle yeni bir yüze kavuşuyor. İnşaatı devam eden projelerle Basın Ekspres Yolu’nun, orta vadede Büyükdere Caddesi’ne alternatif bir merkez olacağı öngörülüyor. Basın Ekspres Yolu aksını gayrimenkul geliştiricileri açısından cazip kılan nedenlerin arasında ulaşım avantajları, havaalanına yakınlığının yanı sıra bölgede büyük çaplı projeler geliştirmeye yönelik arsa stokunun bulunması geliyor. Bölgede yer alan imalathaneler ve fabrikaların bulunduğu büyük ölçekli araziler gayrimenkul projelerine dönüşüyor.

Konutta ortalama fiyat 4 bin TL
TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Hüsniye Boztunç Basın Ekspres aksında ise 1-2 yıldır, konut anlamında bir gelişim  gözlemlendiğini ifade ederek, “Yaklaşık 2-3 adet büyük çaplı proje yapılıyor: Mall Of İstanbul, Batışehir, İstwest, Nurol Tower projelerini sayabiliriz. Bu projelere ilgi oldukça yoğundu ve bu yoğunluğu gören diğer firmalar bölgede benzer nitelikte projeler üretmektedir. Konut projelerinde satış fiyatları yaklaşık 3.500- 4.500 tl arasında değişiyor, metre kare birim fiyatları 5 bin TL ve üzerine çıkan projeler de görülmektedir ama ortalama 4 bin TL seviyeleri bölge için makul rakamlardır” diye konuştu.

Talep yakın çevreden
Basın Ekspres aksının Bakırköy, Küçükçekmece ve Bahçeşehir ilçeleri ile sınırlı olduğuna değinen Hüsniye Boztunç, konut stoğunun en yoğun olduğu bu bölgelerde konut stoğunun niteliksiz ve riskli yapılardan oluştuğuna dikkat çekti. Boztunç, bu bölgelerde yaşayan insanların öncelikli olarak Basın Ekspres aksındaki yeni projelere ilgi gösterdiğini belirterek,  ayrıca Atatürk Havalimanı çalışanları olmak üzere bölgede çalışanların da buradaki projeleri tercih ettiklerini kaydetti.

Ofiste beklenen ilgi yok
Ofis anlamında Basın Ekspres aksının beklenen ilgiyi görmediğine işaret eden Hüsniye Boztunç,  Yaklaşık 3-5 adet büyük çaplı ofis projesi bölgede inşa edilmiştir. Bu projelerdeki kiralama rakamları yaklaşık olarak 15-20 dolar aralığındadır, metre kare birim fiyatları. Bu fiyatlara bakacak olursak kiralama rakamları Basın ekspres çevresinde, İstanbul ortalaması altında kalmaktadır. Bölge Atatürk Havalimanı ve -CNR Expo’dan dolayı- ofis ve ticari gelişim açısında daha büyük bir gelişim gösterebilirdi. Özellikle Havaalanına yakın olduğu için havayolu şirketleri, gümrük müşavirleri ve lojistik firmaları tarafından talep edilebilir bir bölgeyken, saydığım benzer şirketlerin Tuzlaya, Sabiha Gökçen Havalimanı tarafına taşındıklarını gözlemliyoruz” dedi.

En çok yatırım otele
Basın Ekspres ve çevresinde en yoğun inşa edilen gayrimenkul türünün Otel olduğuna dikkat çen Hüsniye Boztunç, “5 yıl içerisinde yaklaşık 10 adet otel açıldığını  ya da inşaat aşamasında olduğunu görüyoruz. Bu oteller genellikle 5 yıldızlı. Şuan inşaatı devam eden ya da proje aşamasında olan 5 tane daha otel olduğunu biliyoruz ve bu sayı artacaktır. Bölgede 5 yıldızlı otel ağırlıkta olup, 3-4 yıldızlı oteller de ihtiyacı bulunmaktadır. Doluluk oranlarına İstanbul ortalaması göre bakacak olursak, iyi sevilerdedir. Bunun en önemli sebebi de CNR Expo’ya yakın olması ve Atatürk Havalimanı’na yakı olmasıdır. bir diğer etkende oda fiyatlarının İstanbul ortalamasının altında buluyor olmasıdır” değerlendirmesinde bulundu.