Bayrampaşa Cezaevi dönüşüm alanı oluyor

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, eski cezaevi alanında dönüşüm yapılacağını ve bölgenin kültür sanat merkezi haline geleceğini belirtti.

Bayrampaşa Cezaevi dönüşüm alanı oluyor

Bayrampaşa son yıllarda gelişiyor ve yeni projelerle yeni bir kimlik kazanıyor. Bayrampaşa Cezaevi'nin olduğu alanda kentsel dönüşüm başlıyor. Bayrampaşa Cezaevi kentsel dönüşümüyle bir mahalle dönüşmüş olacak. Mahalleli kiralık bir eve çıkmadan yer,nde oturmaya devam edecek. Cezaevinin olduğu alana 2 bin 300'e yakın konut yapılacak. aynı zamanda bu alanda 350 yatak kapasitesine sahip bir devlet hastanesi, metro istasyonu bir de cami yapılacak. Projeyle beraber bölge tam bir yaşam alanına dönüşecek. Oluşacak meydan da ise çardaklar, yürüyüş yollan, süs havuzlan ve çay bahçeleri yapılacak. 

Cezaevinden kent merkezine 
Proje kapsamında yapılacak kentsel dönüşümde Bayrampaşa için adeta yeni bir kent merkezi oluşacak. Bu yeni merkezde çok fonksiyonlu bir okul, tiyatro salonları, toplantı odaları, kulisler, fuaye alanı ve sergi salonları yer alacak. Böylece Bayrampaşa kentsel dönüşümle beraber kültür sanat için de bir merkez olacak. Tamamen dönüştürülecek bu alanda nüfus yoğunluğuna göre zeminaltı otoparkı da yapılacak. Bayrampaşa sınırlarında bulunan Büyük İstanbul Otogarı'nın kaldırılması da önemli projelerden biri. Esenler otogarı ne zaman kalkacak sorusu bölge halkının sıklıkla konuştuğu bir mesele haline geldi. Yüz bine yakın aracın girip çıktığı otogardan dolayı bölge halkı şikayetçi. İstanbul'da 2019'dan sonra cep otogarları yapılacak. Biri Kağıthane'de biri de Mahmutbey gişelerinden sonra olacak. Ardından da Esenler otogarı kaldırılacak ve altı tamamen otopark olacak. Üst kısmı da sosyal donatı alanlarıyla birlikte yeşil alan yapılacak.