BDDK Başkanı: Kredi faizlerinde düşüş bekliyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, bankalara yaptığı "faizleri düşürün" çağrısının yankıları sürüyor. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben konut ve tüketici kredilerindeki faiz oranlarında düşüş beklediklerini açıkladı.

BDDK Başkanı: Kredi faizlerinde düşüş bekliyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kentsel Dönüşüm Kurultayı'nda Bankalara yaptığı "faizleri düşürün" çağrısının yankıları sürüyor. Konuyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Mehmet Ali Akben, tüketici ve konut kredileri başta olmak üzere diğer kredilerde de düşüş beklediklerini söyledi. 

Konut kredilerinde düşüş beklentisi
Yaptığı açıklamada: "Tüketici kredilerinde, konut kredilerinde ve diğer kredilerdeki faiz oranlarında düşme bekliyoruz..." şeklinde konuşan Akben, faiz oranlarındaki düşüş ile birlikte büyüme ivmesinin daha olumlu bir seyir izleyeceğini söyledi.  Akben, genel faiz oranlarının aşağı yönlü hareketinin tüketici kredileri faiz oranlarında kesin bir düşüş yaracağını belirten Akben:

"Geçen haftalarda faiz oranları, ekim ayından bugüne en düşük seviyeyi test etti..." şeklinde konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demişti?
Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bankalara faizlerin indirilmesi konusunda çağrıda bulunmuş ve:

 "Tüketici kredilerinde faizi lütfen bankalarımız daha da düşürsünler. Birbirlerine bakarak değil. Katılımcı kuruluşlar bankaları baz alarak değil, onlar da lütfen bu oranları düşünsünler. Konut kredisi alacak vatandaşımız rahatlıkla oradan ödeyebileceği krediyi almış olsun" demişti.