BDDK'dan bankalara rest: Ne gerekiyorsa yapacağız

Yeniden yapılandırmaya yanaşmayan ve vatandaşlara "ödemelerinizi geciktirin" tavsiyesinde bulunan bankaların tespit çalışmasının sürdüğünü söyleyen BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben: "Ne gerekiyorsa yapacağız..." dedi.

BDDK'dan bankalara rest: Ne gerekiyorsa yapacağız

Hükümet tarafından geçtiğimiz aylarda alınan ve başta ihtiyaç kredileri ve kredi kartı taksitleri olmak üzere, vatandaşların borçlarının uzun vadeli bir şekilde yeniden yapılandırılmasını öngören "kredi reformu", bankaların süreci geciktiren tutumları nedeniyle tıkanma noktasına geldi. Geçen hafta içinde Hükümet tarafından da eleştirilen bankalar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun da gündemindeydi.

BDDK'dan bankalara uyarı
BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, yeniden yapılandırma çalışmalarında sorun çıkaran bankaların tespiti için çalışmalar yürüttüklerini belirterek: "Kararları suistimal eden bankalarla ilgili gereken yaptırımlar ya da düzenlemeler, ne egerekiyorsa yapacağız..." dedi. 

Gerekli cezalar kesildi
Talimatları uygulamayan ve aksi yönde hareket eden Bankaların gerekli cezaları aldığını belirten Akben, yapılandırmanın vatandaşlara bir rahatlama sağlama amacıyla hayata geçirildiğini vurguladı. Akben:

"Biz vatandaşların üzerine yük binsin diye yapmadık. Banka banka tespit ediyoruz. Bu işi suistimal eden bankalara karşı uygulamalarımız olacak. Tek tek şikayetler bazında bakıyoruz. Genelleme yapyıroz. Hangi işlem ceza gerektiriyor, hangisi gerektirmiyor bunları ayrıştırıyoruz. Bunları ayırt edeceğiz..." dedi.