Beklenen oluyor! Marmara Ring projesi ne zaman bitecek?

İstanbul’a giriş-çıkış trafiğini bitirecek Marmara Ring projesi ne zaman bitecek? İşte yanıtı.

Beklenen oluyor! Marmara Ring projesi ne zaman bitecek?

Marmara Bölgesi’ni gerek karayolu gerekse demiryolu ile dolaşma imkanını sağlayacak Marmara Ring projesi hızlandırıldı. Peki İstanbul’a giriş çıkış trafiğini ortadan kaldıracak Marmara Ring projesi ne zaman bitecek?

Marmara Bölgesi’nin trafik sorununda devrim yaratacak Marmara Ring’in önemli bölümü 2015-2016 yıllarında hayata geçirilecek. Böylece ulaşım için yalnızca TEM veya D-100 karayolu kullanılmayacak, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Tekirdağ şehirleri hem karayolu hem de demiryolu ringi ile birbirine yeniden bağlanacak.

Tamamı 2019’da bitecek

Kuzey Marmara Otoyolu ile Kurtköy ile Akyazı birbirine bağlanacak. Hatta Karadeniz Sahil Yolu’nun dahil edilmesi ile birlikte Adapazarı ve İzmit’in kuzeyinden İstanbul bağlantısı sağlanmış olacak. İzmir, Balıkesir gibi şehirler Çanakkale’ye yapılacak köprü ile Tekirdağ üzerinden alternatif güzergah sağlanmış olacak. Hem Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, hem de Çanakkale Köprüsü’nün devreye alınması ile feribot trafiği de olmayacak. Taşıtlar köprüleri tercih edeceği için İstanbul, Bursa ve Kocaeli’nde feribot kaynaklı araç trafiği yaşanmayacak. Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu ve Çanakkale Boğaz Köprüsü Projesi ve planlanan diğer otoyollar ile birlikte Ege, İç Anadolu’nun batısı, Adana-Konya aksı ve Batı Akdeniz ile Trakya arasındaki yolculuk ve taşımalar için İstanbul Boğaz geçişlerine yeni alternatifler oluşturulacak. Marmara Ringi’nin tüm unsurları ile birlikte 2019’a kadar bitirilmesi öngörülüyor.