Belediyeler emsal artıramayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul'dan alınacak rant vergisi ile Sivas'tan alınacak rant vergisinin aynı olmayacağını açıkladı

Belediyeler emsal artıramayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul'dan alınacak rant vergisi ile Sivas'tan alınacak rant vergisinin aynı olmayacağını açıkladı. 

Hürriyet'in haberine göre; belediyelerin kafalarına göre imar değişikliği yaparak, şehirlerde yoğunluk artışı yapmalarının da engelleneceğini belirten Özhaseki, kentsel dönüşüm alanlarında belediyelerin tek başına yoğunluk artıramayacağını, yoğunluk artışını şarta başlayacaklarını söyledi.

İstanbul ile Sivas'ın rant vergisi aynı olmayacak

Hükümetin 3 yıllık yol haritasındaki imar rantından vazgeçilmediğini belirten Bakan Özhaseki, ''Belediyeler Yasa Taslağında duruyor. Ancak oranları yeniledik. Her belediye orana kendisi karar verecek. İstanbul’dan alınacak rant vergisi ile Sivas’ınki aynı olmayacak” diye konuştu.

Oranlara Belediye Meclisleri karar  verecek

Özhaseki,  "Göreceksiniz çok yakında Meclise getireceğimiz Belediyeler Yasa Değişikliği Tasarısında yer alacak. Ancak oranları değiştirdim. Her ilde hangi oranın uygulanacağına Belediye Meclisleri karar verecek. İstanbul’da uygulanacak oranla Sivas’ta uygulanacak oranın aynı olması haksızlık olurdu. Bu nedenle her il kendi kararını kendi verecek. Hangi oranların uygulanacağı ise yönetmelikte yer alacak” ifadelerini kullandı.

Belediye Yasası'nda yapılacan en önemli değişikliği 'emsal' artışları konusunda olacağını açıklayan Özhaseki, belediyelerin imar planlarını değiştirerek yoğunluk artışı kararını tek başına yükseltemeyeceklerini söyledi.