Belediyeler ve bankalar da Moody's merceğinde

Darbe girişimi sonrasında Türkiye'nin kredi notunu düşürmek üzere harekete geçen Moody's, 17 Türk Bankası ile İzmir ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerini de incelemeye aldığını açıkladı

Belediyeler ve bankalar da Moody's merceğinde

Darbe girişiminin ardından Türkiye'nin kredi notunu aşağıya çekmek üzere inceleme başlatan Moody's, şimdi de inceleme alanını, bankalar ve Belediyeleri de içine alacak şekilde genişlettiğini duyurdu. Yapılan açıklamada Moody's merceğine, 17 Türk Bankası'nın yanı sıra, T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi-TOKİ'nin de girdiği belirlendi.

17 Türk Bankası Moody's merceğine girdi
ULuslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından yapılan açıklamada başta 17 Türk bankası olmak üzere, kimi kamu kurum ve kuruluşlarının da kredi notunu düşürmeye yönelik inceleme başlandığına değinildi. İncelemenin siyasi ve ekonomik gelişmelerden kaynaklanan risk ortamının değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştiğini belirten Moody's, yatırımcıların ve müşterilerin güvenine bağlı olası zayıflamanın da nabzının tutulacağına vurgu yapıldı. Buna göre faaliyet ortamındaki bozulmadan kaynaklanan riskler, bankalar ve müşterilerin büyüme ve finansal performanslarının zayıflamaya maruz kalabileceğine de dikkat çekildi.

İBB ve İzmir Büyükşehir Belediyesi de mercek altında
Moody's tarafından yapılan açıklamada mercek altına alınan kurumların yalnızca bankalar olmadığı, başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ gibi kamu kurum ve kuruluşlarının da bulunduğu görüldü.

Belediyeler ve bankalar da Moody's merceğinde

Büyüme beklentisi yüzde 3'e çekildi
Buna göre, darbe girişiminin Türkiye'nin ekonomik büyümesi üzerindeki "etki potansiyeli"ne de dikkat çekilerek, ekonomik büyüme beklentisi de yüzde 3 düzeyine çekildi. Konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Türkiye'ye yönelik yatırımlarda yatırımcının güveninin temin edilmesi gerektiğine dikkat çeken Moody'si Risayasl Riskler Yönetici Direktörü Lemay da, Türkiye'nin notunun "yatırım yapılabilir" düzey olarak belirlenen "Baa3"ten "çöp" seviyesine geriletilebileceğinin de sinyallerini vermiş oldu.