Belediyelerden emlak vergisinde geri adım

Hükümet tarafından fahiş emlak vergisi artışlarını sınırlayan yönetmelik sonrasında çok sayıda belediye emlak vergisi değerlerinde geri adım atmaya başladı. Revizyona giden yerel yönetim sayısı 1.397 adedi buldu.

Belediyelerden emlak vergisinde geri adım

Hükümetin özellikle İstanbul'un kimi ilçelerinde yaşanan fahiş artışlar sonrasında vatandaşların yoğun tepkisiyle karşılaşılan "emlak vergisi rayiç" bedellerini sınırlayan düzenlemesiyle birlikte çok sayıda belediyenin geri adım attığı öğrenildi. Çok sayıda belediye, Hükümet tarafından belirlenen değerler ölçüsünde revizyona gitme kararı aldığı belirlendi

1.397 belediyeden düzenleme

Hükümet tarafından alınan karar doğrultusunda emlak vergisi rayiç bedellerini belirlenen ölçülere çekmek üzere harekete geçen Belediye sayısı 1.397'ye ulaştı. Sabah'ta yer alan habere göre yapılan bu düzenleme sonrasında ilgili belediyelerde emlak vergisine ilişkin değerlerin yüzde 50'nin üzerine çıkmaması için adımlar atılmaya başlandı. Böylece özellikle turizm bölgelerinde yaşanan ve yüzde 600'lere varan abartılı değerleme oranlarının da aşağıya çekilmesi için gerekli kararlar uygulamaya alınmış oldu. 

Maliye Bakanı Ağbal: Vatandaşlar fahiş bedellerden kurtuldu

Hükümet tarafından alınan emlak vergisini kısıtlamaya yönelik karar ve düzenlemelerin ardından Belediyeler tarafından atılan adımla birlikte, yerel yönetimler ve vatandaşlar arasında yoğun tartışmaya neden olan bir konu da çözümlenmiş oldu. Maliye Bakanı Naci Ağbal, üzde 300'lerden yüzde 3 bine varan artışların vatandaşlarda yarattığı haklı tepkiye değinerek: "Hükümetimiz tarafından alınan önlemlerle, vatandaşlarımız fahiş emlak vergilerini ödeme zorunluluğundan kurtulmuş oldu..." dedi. 

Emlak Vergisi'ne sınır: Oran yüzde 50'yi geçemez

Belediyeler tarafından gerçekleştirilen artışların astronomik boyutlara ulaştığını ve bu durumun da vatandaşlar ile yerel yönetimleri karşı karşıya getirdiğine değinen Ağbal: "Bazı belediyeler emlak vergisinde astronomik artışlar gerçekleştirdi. Bu da 2017'de belirlenen değerin yüzde 50'sinin üzerinde olamaz..." ifadelerini kullandı. 

En çok şikayet İstanbul'un ilçeleri ve turizm bölgelerinde

Hükümetin düzenlemelerinin öncesinde en yoğun emlak vergisi zammı İstanbul'un Beşiktaş ve Kadıköy gibi ilçelerinin yanı sıra turizm merkezlerinde gerçekleşmişti. Bundan sonraki süreçte yeni emlak vergisi bedellerinin geçmiş dönemlere kıyasla analizinin gerçekleşeceğini ve fiyat artışının uygun ölçülerde gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin kontrol edileceği açıklandı. Özellikle Antalya, İzmir ve Muğla gibi turizm merkezlerinde takdir komisyonlarının belediyelerin gelir kapısı olarak görülen emlak vergisini tavan fiyatlardan belirlediği sürecin de önüne geçilmiş oldu. 

Emlak Vergisi nedir, nasıl belirlenir?

Dört senelik periyotlarda ve takdir komisyonları tarafından belirlenen Emlak Rayiç Değeri, Belediyelerin komisyon tarafından belirlenen bedelleri esas alarak belirlediği son değer üzerinden saptanıyordu. Ancak Hükümet tarafından yapılan düzenleme ile bu artışların da önüne geçilmiş oldu.