Besa Grup'tan 'güneş enerjisi' yatırımı

Besa Grup tarafından Ankara'nın Haymana ilçesinde hayata geçirilen güneş enerji santrali, binlerce evin elektrik ihtiyacını karşılamayı hedefliyor

Besa Grup'tan 'güneş enerjisi' yatırımı

Ankara'nın Haymana ilçesinde hayata geçirdikleri güneş enerji santraliyle binlerce evin elektrik ihtiyacını karşılamayı hedefleyen Besa Grup  Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, Türkiye'nin geniş coğrafyası ve bol güneş alan konumuyla güneş enerjisinden elektrik üretimi için Avrupa'da en uygun ülke olarak öne çıktığının altını çizdi.

Türkiye'de dev potansiyel
Almanya'nın güneş enerjisi alanında en ciddi yatırımları yapan ülke konumda olduğunu ifade eden Bezci, 'Almanya'nın en fazla güneş alan bölgesi Bavyera Eyaleti. Bölge, ancak Karadeniz Bölgesi kadar güneş ışığı alıyor. Fakat yatırımların hep bu alana yapılması sayesinde Almanya, güneş enerjisinden elektrik üretiminde dünyada lider konumda bulunuyor. Türkiye'nin güneşi kışın bile kesilmiyor. Neden biz de güneş enerjisi konusunda ciddiye alınan ülkelerden olmayalım?' dedi.

Bürokrasiyi azaltın
Türkiye'nin potansiyelini kullanma konusunda sıkıntılar yaşadığını kaydeden Bezci, güneş enerjisinden elektrik üretiminin önemine dikkat çekildiğini söyledi. Bezci, Metrekare başına Türkiye'den ortalama olarak 1.7 kat daha az güneş ışınımı alan Almanya'dan daha yüksek potansiyele sahip Türkiye'de, gerekli yatırımların yapılması gerektiğini belirterek güneş enerjisi yatırımlarında bürokrasinin azaltılması gerektiğini söyledi.

1 milyon 100 bin Avro'luk yatırım
Haymana'da 1 milyon 100 bin avroya mal olan BESA GES-1 olarak kurdukları güneş enerji santralinin 1 MW gücündeki üretim tesisinde geçici kabul çalışmalarının devam ettiğini bildiren Bezci, "Haymana'da ilk hedefimize ulaştık. Şimdi sırada yeni hedefler var. Kurulu gücümüze ek olarak kurmayı planladığımız 3 MW için başvuruda bulunulmuş olup, bağlantı görüşleri alınıyor. Elimizden geldiğince güneş enerjisinden elektrik üretiminde öncü olarak, alternatif enerji kaynakları ile daha temiz ve yaşanılabilir bir çevre oluşmasına yardımcı olmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu 

Firma Bilgisi: Besa Grup