Beşiktaş depreme dayanamaz

Türkiye Deprem Vakfı tarafından düzenlenen etkinlikte ilçede yaptırılan 'bilimsel deprem çalışmasını' paylaşan Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Beşiktaş'ın büyük bir tehlike altında olduğunu açıkladı

Beşiktaş depreme dayanamaz

Türkiye Deprem Vakfı tarafından düzenlenen etkinlikte, 'Beşiktaş bilimsel deprem çalışmasını' paylaşan Belediye Başkanı Murat Hazinedar, ilçenin büyük bir tehlike altında olduğunu açıkladı. Haznedar, bilimsel çalışmaların, ilçenin zeminindeki sorunları ortaya koyduğuna değinerek: 'Ama üzerindeki yapı stoku daha da feci. Başkan olduktan sonra yıkım ruhsatı verdiğimiz bir bina ile ilgili bir video izledim. 3.5 katlı bir bina. Ekskavatör vurduğu andan itibaren bina 3. kattan yıkılmaya başlıyor. İşte bu İstanbul'un kalbindeki gerçek. Açıkça büyük tehdit altındayız.' şeklinde konuştu.

'Her şey bir anda olur' sloganı
Türkiye Deprem Vakfı'nın 'Her Şey Bir Anda Olur' sloganıyla yürüttüğü Deprem Zirvesi'nin Üçüncüsünde konuşan Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Beşiktaş'ın olası bir depreme hazırlıklı olmadığını vurguladı. Beşiktaş'ın tüm bölümlerinde durumun vahim olduğunu, depremin gündüz olması halinde bile olağanüstü sonuçların ortaya çıkabileceğini belirten Hazinedar: irisi sahilden başlayarak Ilhamur Dere Caddesi olarak nitelendirdiğimiz aslında bir derenin üzerinde inşa edilen, maalesef üzerinde eski ve kötü yapı stokunun bulunduğu bir bölge. Ve burada fevkalade önemli bir nüfus yaşıyor. Gündüz nüfusu gece nüfusunun neredeyse 15 katı. Beşiktaş’ta yaşayan gece nüfusu sayısı 200 bin ancak Beşiktaş’a her gün dokunan insan sayısı minimum 1.5 milyon, bazen 2 milyonu bulan bir nüfusla karşı karşıyayız.' şeklinde konuştu.

Yapı stokunu iyi yönetemiyoruz
Japonya'da çok daha ağır depremler yaşanmasına rağmen, can kaybındaki azlığı 'yapı denetiminin iyi yapılmasına' bağlayan Hazinedar: ' Ben bu yapı denetimi konusunda bir hukukçu olarak çok mücadele ettim. Türkiye’deki yapı denetim şirketlerini müteahhidin kendisi belirliyor. İş kazalarında Yargıtay, yasa iş güvenliği sorumluğunu da yapı denetim şirketlerine verdiği halde yapı denetim şirketlerine kusur bulmuyor. İnşaatlarda yapılan yapı denetim sözleşmelerinde iş güvenliği yapı denetim şirketlerine verildiği halde 21. Hukuk Dairesi bütün mücadeleme rağmen yapı denetim şirketlerine kusur vermiyor. Kusur verilse ceza verilmiyor.' ifadelerini kullandı.

Türkiye Deprem Vakfı Başkanı Prof. Dr. Hasan Boduroğlu da, söz konusu etkinliğin, ülkedeki deprem tehlikesini en aza indirmek gayesini taşıdığını vurguladı.