Beşiktaş Sarıyer metro hattı geliyor!

Beşiktaş Sarıyer metro hattı ile ilgili detaylı bilgiler haberimizde yer alıyor.

Beşiktaş Sarıyer metro hattı geliyor!

Beşiktaş ile Sarıyer arasına metro hattı geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) planları arasında bulunan Beşiktaş Sarıyer metro hattı ile iki bölge arasındaki yolculuk artık metro ile sağlanacak. Hattın toplam uzunluğunun ise 15 kilometre olması planlanıyor.

Beşiktaş Sarıyer metro hattı güzergahı

Beşiktaş’ta Kabataş Mahmutbey metrosu ile birleşecek hat, Ortaköy’ün içlerine doğru devam edecek. Dereboyu Caddesi’nde yer alan Ermeni Katolik Kilisesi’nin olduğu bölgede hattın bir istasyonu olacak. Söz konusu bu istasyondan sonra metro hattı, Ortaköy ile Kuruçeşme arasında iç kısımlardan ilerleyerek devam edecek. Sırasıyla Adnan Saygun Caddesi, Boğaziçi Sitesi, Platin Konutları, Poyraz Sitesi ve Kültür Sitesi’nden geçecek hat, Bebek’ten Hisarüstü metrosuna varacak. Daha sonra Emirgan’a ulaşacak Beşiktaş Sarıyer metro hattı, Emirgan Korusu’nun arkasından geçerek, İstinye Bayırı Caddesi’ne gelecek. İstinye’de bulunan ABD Konsolosluğu, Carfeour, Koç Üniversitesi gibi alanlardan geçecek hat, Nuripaşa Caddesi’nden Ferahevler’e gelerek, Kireçburnu ve Çayırbaşı’na ulaşacak. Daha sonra ise Sarıyer’e ulaşacak.

Sahilden gitmiyor

Beşiktaş Sarıyer metrosu ile ilgili dikkat çeken bir detay da, hattın sahilden gitmeyeceği. Yani metro, sahil kıyısına sıfır olarak devam etmeyecek. Sahilden yaklaşık 1000 metre iç bölümlerde ilerleyecek hattın tamamı ise yeraltından akacak.